21. Yüzyılda Kafkasya pdf indir

tarafından
6
21. Yüzyılda Kafkasya pdf indir

Elinizdeki bu kitapta Güney Kafkasya’daki bağımsız cumhuriyetlerin coğrafi, demografik, etnik ve istatistiki özellikleri incelenmiştir. Ülkelerin iç ve dış politikaları, 21. yüzyılda yaşadıkları sorunlar, çevre ülkelerle ilişkileri, tarihi, siyasi, ekonomik ve kültürel durumları ele alınmıştır. Benzer şekilde Kuzey Kafkasya’da yer alan Rusya Federasyonu’na bağlı özerk cumhuriyetlerin de idari yapıları, etnik, ekonomik, kültürel durumları ve sorunları incelenmiştir.
Kitabın en dikkat çekici özelliği bölgesel ve küresel güçlerin Kafkasya’ya yönelik politikalarının sistematik olarak ve belirli bir plan dâhilinde incelenmesidir. Türkiye, İran ve Rusya’nın bölgeye yönelik politikalarının yanı sıra küresel güçler olan Çin, ABD ve AB’nin siyasi, enerji, güvenlik ve askeri işbirliği alanlarındaki politikaları değerlendirilmiştir.
Kafkasya’daki enerji kaynaklarının bölge ve dünya siyasetindeki rolü, petrol ve doğal gaz boru hatları, uluslararası teşkilatların enerji ve güvenlik politikaları, bölgesel ve uluslararası rekabet ve işbirliği, Karabağ’da yaşanan son hadiseler, bölgedeki siyasi dengelerde yaşanan değişim ve Türkiye ile diğer bazı güçlerin de bu dengedeki yeri gibi konuları bu kitapta bulacaksınız. Böylece 21. yüzyılda Kafkasya’nın bölgesel dengeler ve mevcut siyasî koşullar dikkate alınarak dünya siyasetinde nasıl bir rol oynadığı sorusunun cevabını bulacaksınız.
 

21. Yüzyılda Kafkasya isimli 376 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve KİTABEVİ yayınevinin 31.08.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ararat’ın Yetim Çocukları pdf indir başlıklı makalemizde Ararat’ın Yetim Çocukları indir, Ararat’ın Yetim Çocukları oku ve Ararat’ın Yetim Çocukları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

21. Yüzyılda Kafkasya pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.