Adbilim Açısından Yanlış Yazılan Kişi Adları “Kars İli Örneği” pdf indir

Adbilim Açısından Yanlış Yazılan Kişi Adları “Kars İli Örneği” pdf indir

Her ülkede birtakım ad verme gelenekleri, kuralları vardır. Bunların incelenmesinden, insanoğlunun bu konuda yeryüzünün pek çok yerinde ortak eğilimleri olduğu tespit edildiği gibi toplumdan topluma, birbirinden çok farklı, bütünüyle kendine özgü geleneklerin bulunduğu da ortaya çıkmaktadır. Yanlış yazılan kişi adlarının temelinde de konuşma dilinin, ağız özelliklerinin, yazıya geçirilmesi vardır. Ad yazım yanlışlıkları, ebeveynin yanlış beyanı, ağız özelliğinden dolayı yanlış telaffuz, nüfus memurlarının yanlışları gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum insanların günlük yaşamlarında birçok zorluğu ve komik durumları da beraberinde getirmektedir. Konu sadece Kars’ı ilgilendiren bir çalışma olarak görünse de aslında Türkiye’nin genel bir problemidir. Bu konu ile ilgili yapılacak çalışmalara hız vermesi ve ışık tutması her çalışmada olduğu gibi gözden kaçan tüm eksikliklerine rağmen, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının İl Nüfus Müdürlükleri’nde çalışması bu tür yanlışlıkların oranını azaltıp, bu soruna çözüm olabileceğinin umudu, yazarını mutlu edecektir.
 

Adbilim Açısından Yanlış Yazılan Kişi Adları “Kars İli Örneği” isimli 382 sayfadan oluşan kitap ; Mustafa Şenel tarafından yazılmış ve HİPER YAYIN yayınevinin 20.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dertler İçimde Perde Perde pdf indir başlıklı makalemizde Dertler İçimde Perde Perde indir, Dertler İçimde Perde Perde oku ve Dertler İçimde Perde Perde pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Adbilim Açısından Yanlış Yazılan Kişi Adları “Kars İli Örneği” pdf indir - indir