Ahlak İle Dinin İki Kaynağı pdf indir

tarafından
7
Ahlak İle Dinin İki Kaynağı pdf indir

20. yüzyılın önemli Fransız filozoflarından biri olan Henri-Louis Bergson; Ahlak ile Dinin İki Kaynağı’nda, zekâ ve sezginin, ahlak ile dinin iki temel kaynağı olduğunu savunur. Temelde ise Eflatuncu bir görüşe sahip olan Bergson, insanların toplumsal zorunluluk neticesiyle bazı dinî ve ahlaki gereklilikleri benimsediğini de yine bu eserde belirtmiştir.

Yaratıcı Tekâmül fikrinin geniş çaplı üne kavuşmasından sonra çıkardığı bu kitapta Bergson, insan içgüdüsünde bir yaratma ihtiyacının bulunduğunun altını yeniden çizer. Ona göre; insanın içgüdüsünde bulunan yaratma ihtiyacı, ahlak ile dinin oluşmasındaki en temel unsurdur. Ayrıca bu eserde de bahsedildiği gibi gerçekliğin devingen olması fikri, Bergsonculuk akımının oluşmasına ve Bergson’un ününün tüm dünyaya yayılmasına önayak olmuştur. Sezgicilik olarak da adlandırılan bu akımın temel görüşlerini ise okuyacağınız bu eserde detaylı bir şekilde görmüş olacaksınız.
 

Ahlak İle Dinin İki Kaynağı isimli 320 sayfadan oluşan kitap ; Henri Bergson tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 11.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Ahlak İle Dinin İki Kaynağı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.