Alanya Türbeleri ve Yatırları pdf indir

tarafından
5
Alanya Türbeleri ve Yatırları pdf indir

Türbe, yatır vb. ziyaret yerleri Anadolu’nun birçok yerinde karşımıza çıkan tarihî ve kültürel bir özellik gösteren dinî mekanlardır ve bunlar kültürün birçok unsuru gibi somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaktadır. Listenin “Toplumsal Uygulamalar, Ritüeller ve Şölenler” başlıklı bölümü içinde “1c. Ziyaret Yerleri, Adak-Kurban Uygulamaları” olarak verilmiştir. Bu başlık dokuz alt gruba ayrılmıştır ve ilk grupta “Türbe-Yatır” maddesi bulunmaktadır (Oğuz, 2013: 158).
Alanya yörük geleneği devam eden tarihî geçmişi son derece zengin bir Akdeniz kentidir. Alanya’nın geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapması; ilim, kültür ve ticaret merkezi olması Alanya türbe ve ziyaret geleneğini de etkilemiştir. Türbe ve ziyaret yerlerinin büyük bir bölümünü İslamiyet’i yaymak için Alanya’ya gelen dervişler, devlet makamındaki tarihî şahsiyetler, kervan yollarında ticaret yapan tüccarlar, yazın yaylaya kışın sehile göç eden yörükler, çeşitli din büyükleri ve tarikat erbapları oluşturmaktadır. Alanya’da neredeyse her mahallede bir türbe veya ziyaret yeri bulunur. Bu nedenle de Alanya’nın türbe ve ziyaret yerleri bakımından zengin olduğu söylenebilir. Ayrıca uygulanan ritüeller de geçmişten günümüze canlı bir biçimde yaşamaktadır. Bunda Alanya halkının yörük geleneğini devam ettirmesi, özellikle şehirden uzak köylerde ve yaylalarda devam eden dışa dönük yaşam tarzı etkili olmuştur.
 

Alanya Türbeleri ve Yatırları isimli 299 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Özlem Ünalan tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 17.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dönüş pdf indir başlıklı makalemizde Dönüş indir, Dönüş oku ve Dönüş pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alanya Türbeleri ve Yatırları pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.