Alaturka Laiklik pdf indir

Alaturka Laiklik pdf indir

“Devlete bağlı din” sisteminde, din kendi sahasındaki işlerde bile politikadan direktif alma mecburiyetindedir. Ve devlet adamları din üzerinde en üstün söz ve salâhiyet sahibidir. Lâik devletin yetiştirdiği ilâhiyatçı, din felsefesi, dinler tarihi ve din sosyolojisi öğrenmiş bir mütehassıs veya filozoftur, fakat din adamı değildir. Din adamı ise, her şeyden evvel zühd-ü takvâ sahibi olmuş bir dindardır. Bunlardan biri hakkıyla inanmış, öbürü ise sadece iman üzerinde zekâ oyunu oynamayı öğrenmiştir. Mevcut sistemde itiraf edilmelidir ki yüksek ilahiyat felsefecisi ve sosyoloğu yetişebilir. Fakat din mütehassısı ve alimi asla yetişmez.
Ahmet Türkan, bizlere toplumun manevi dinamikleri olan din ve vicdan özgürlüğünün yanında mensup olduğu dince konulan ibadetleri serbestçe yapabilme ve onun ahlak normlarına uygun olduğuna inanılan biçimde bir yaşam tarzı sürdürebilme; daha sonra da her konuda, inanca uygun sayılan görüşleri ifade edebilme ve yayabilme hakkının olması gerektiğini söylüyor.
 

Alaturka Laiklik isimli 336 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Türkan tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 20.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İrade Terbiyesi İçin Bir Aylık Kurs Ramazan (Cep Boy) pdf indir başlıklı makalemizde İrade Terbiyesi İçin Bir Aylık Kurs Ramazan (Cep Boy) indir, İrade Terbiyesi İçin Bir Aylık Kurs Ramazan (Cep Boy) oku ve İrade Terbiyesi İçin Bir Aylık Kurs Ramazan (Cep Boy) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alaturka Laiklik pdf indir - indir