Alfred Jarry pdf indir

Alfred Jarry pdf indir

Alfred Jarry’nin yarattığı Übü karakteri, gerçeküstü, absürt öğelerle ve kara mizahla örülü tiyatro tarihinde bir dönüm noktasıydı. Aralık 1896’da, Paris’te, lisedeki bir öğretmeninden esinlenerek yarattığı Kral Übü karakteri, oyuna müthiş şöhret kazandırdı. İcat ettiği “patafizik bilimi” ile birlikte, Kral Übü’nün yakaladığı şöhret, fevkalade yetenekli ve çarpıcı Alfred Jarry’nin kısa yaşamına sığdırdığı en önemli başarıları arasındadır.
Jill Fell’in kaleme aldığı bu biyografide okur, Alfred Jarry’nin Fransa’nın kuzeyinde geçen çocukluk yıllarından şair, oyun yazarı ve sosyal sorunları dile getiren bir figür olarak öne çıktığı Paris dönemine uzanan olaylarla dolu yaşamına tanıklık ediyor.

Savurganlıkları, alkolizm, sağlık sorunları ve çalkantılı hayatına rağmen mesleğini en üst seviyede icra etmeye devam eden ve nitekim 20. yüzyıl sanatına model oluşturan Jarry’nin hayatı, dudak uçuklatacak derecede sıra dışıdır. Öyle ki, Andre Gidé Kalpazanlar romanının karakterlerinden birini Alfred Jarry’den esinlenerek yaratır. 

Jill Fell, Jarry’i tanımış insanların ona dair anektodlarıyla rengârenk kıldığı bu biyografide, okuyucuyu on dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve yirminci yüzyılın başlarında bir sanat merkezi hâline gelen Fransa’nın bohem atmosferine götürüyor. 
 
 

Alfred Jarry isimli 204 sayfadan oluşan kitap ; Jill Fell tarafından yazılmış ve RUNİK KİTAP yayınevinin 05.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Isabelle (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir başlıklı makalemizde Isabelle (Cep Boy) (Tam Metin) indir, Isabelle (Cep Boy) (Tam Metin) oku ve Isabelle (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alfred Jarry pdf indir - indir