Anadolu’ya ve İran’a Seyahat pdf indir

tarafından
12
Anadolu’ya ve İran’a Seyahat pdf indir

Venedikli tacir ve elçi olan Josaphat Barbaro, Osmanlı-Venedik savaşlarının sürdüğü bir dönemde Venedik Cumhuriyeti adına Akkoyunlu Sarayı’na elçi olarak gönderildi. Görevi, Venedik Cumhuriyeti’nden Gönderilen ateşli silahları teslim ve Akkoyunlu Padişahı Uzun Hasan’ı Osmanlılara karşı savaşa teşvik etmekti. Karaman topraklarının Osmanlılara geçmesi üzerine silahları götüremedi ama Adana üzerinden kara yoluyla Akkoyunlu ülkesine ulaştı. Uzun Hasan’ın yanında bir süre kaldı. Doğu Anadolu’yu, İran’ı ve Kafkasları gezdi. Daha önce Tatarlar arasında geçirdiği dönemler ile Akkoyunlu ülkesinde edindiği izlenimleri büyük bir dikkatle kaleme aldı. Savaştan spora, geeneklerden kanunlara, ordunun sevk ve idaresinden yanbancı elçilerin kabul törenlerine kadar gördüklerini ve duyduklarını abartmadan yazdı.

Barbaro, gördükleri yerler hakkında “Ben bütün ömrüm boyunca, gelenekleri ve görenekleri bizden oldukça farklı, medeni olmayan kavimler arasında yaşadım. Bizim diyarımızda olmayan birçok şey gördüm. Öyle ki, bunlar Venedik’ten dışarı gitmemiş insanlar için efsane gibi görünür” demiştir.
 

Anadolu’ya ve İran’a Seyahat isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Josaphat Barbaro tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 10.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Darbe Kurbanı Abdülaziz Han pdf indir başlıklı makalemizde Darbe Kurbanı Abdülaziz Han indir, Darbe Kurbanı Abdülaziz Han oku ve Darbe Kurbanı Abdülaziz Han pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anadolu’ya ve İran’a Seyahat pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.