Anılarımda Demokrasi Şehidi Adnan Menderes pdf indir

tarafından
41
Anılarımda Demokrasi Şehidi Adnan Menderes pdf indir

Türk milletine mal olmuş eserlerin ve şahsiyetlerin omuzlarında yükselen Türk demokrasi tarihi, ne üzücüdür ki; darbelerin, muhtıraların ve egemenlik haklarını deruhte etmek isteyen karanlık güçlerin izlerini taşımaktadır. Birçok acı hadisenin yaşandığı ve kimi zaman da milli siyasetin silah zoruyla dizayn edildiği Türkiye, çok partili hayatın kazanımlarına rağmen cunta rejiminin muhatabı olmaktan yıllarca kurtulamamıştır. Bu noktada milli iradenin tam ve serbest tecellisini sağlamak; güven, huzur ve istikrar ortamını yeniden tesis etmek gayesiyle 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti (DP), 27 Mayıs 1960 darbesi ile millet iradesini yok sayanlarla yüzleşmek zorunda kalmıştır.
 
Memleketin dört yanında millet ile kucakladığı iktidarı, bir günde darbe ile elinden alınan partinin geleceği ise askeri vesayeti yüceltenlerin hazırladığı darağacında son bulmuştur. Konuşmalarında Türk milletinin yüksek vasıflarına mütenasip gayretlerin hayat bulmasına her zaman vurgu yapan DP’nin kurucusu ve dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in idamı da Türk demokrasisine kara leke olarak geçmiştir.
 
Tercih hakkının ortadan kaldırıldığı ve demokratik toplum düzeninin gasp edildiği o yılları bilimsel yaklaşımla ele almak, günümüzde Türkiye’nin geleceğini  tehdit  etmek  isteyen girişimlerin önlenmesi açısından önemlidir. Dokuz Eylül Üniversitesi’ne uzun yıllar emek veren Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gülerman’ın ‘Anılarımda Demokrasi Şehidi Adnan Menderes’ isimli bu eseri, sadece Menderes’in içinde bulunduğu şartlara değil aynı zamanda DP döneminde yaşanan hadiselere de ışık tutmaktadır.
 
Menderes’in siyasete girişinden yönetimdeki hedeflerine 6-7 Eylül olaylarından Yassıada davalarına kadar; içeriği kapsamlı şekilde hazırlanan bu kitap, Gülerman’ın derin bilgisi ve kendine has üslubu ile başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır. Menderes ile tanışmasını da sayfalarına taşıyan yazarın geçerliliğini günümüzde dahi koruyan siyasetin sinir uçlarına yönelik tespitleri ise Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olmak isteyenlerin dikkatle üzerinde durması gereken değerlendirmeleri taşımaktadır. Tablo, resim ve kaynakları ile özenle hazırlanan bu kitabın yeni çalışmalara ilham kaynağı olacağına inanıyorum.
 

Anılarımda Demokrasi Şehidi Adnan Menderes isimli 384 sayfadan oluşan kitap ; Adnan Gülerman tarafından yazılmış ve YÜZLEŞME YAYINLARI yayınevinin 25.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kurucu pdf indir başlıklı makalemizde Kurucu indir, Kurucu oku ve Kurucu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anılarımda Demokrasi Şehidi Adnan Menderes pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.