Ankara Anıtı pdf indir

tarafından
29
Ankara  Anıtı pdf indir

Roma’nın ilk imparatoru Augustus,
İS 3 Nisan 13’te vasiyetini yazar ve ölümünden dört ay önce Vesta rahibelerine teslim eder. Üç rulo halindeki bu vasiyetin ikinci rulosu, Augustus’un şahsen gerçekleştirdiği hizmetleri anlatan belgedir. İmparator, Res Gestae olarak tanınan bu belgenin tunç levhalarla kazınıp kendi anıt mezarının girişine asılmasını emretmiştir. Ölümünden sonra bu vasiyet yerine getirilir, hatta bu levhalar çoğaltılıp imparatorluğun çeşitli eyaletlerine gönderilerek bütün yurttaşlarca okunması, böylece hem İmparatorun şahsına hem de onun döneminde altın çağını yaşayan imparatorluğa beslenen saygının kat kat artması beklenir. Ne var ki levhalar asıldığı yerde kalmaz ve zaman içinde kaybolur. 16. yüzyılda, Asia Minor’un Ankara kentinde, mermer üzerine Latince ve Yunanca olarak iki dilli yazılmış bir kopyası, Augerius Gislenius Busbequius tarafından keşfedilinceye ve bu keşif sonradan Monumentum Ancyranum (Ankara Anıtı) olarak adlandırılıp epigrafi ve klasik filoloji tarihinin en önemli keşifleri arasında yerini alıncaya değin büyük bir sessizliğe gömülür.
 

Ankara Anıtı isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Augustus tarafından yazılmış ve ALFA YAYINLARI yayınevinin 07.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Nar-ı İbrahim Kırık Aşk pdf indir başlıklı makalemizde Nar-ı İbrahim Kırık Aşk indir, Nar-ı İbrahim Kırık Aşk oku ve Nar-ı İbrahim Kırık Aşk pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ankara Anıtı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.