Arap Dilinde Kural Dışı Görünen Kullanımlara İbn Cinnî’nin Yaklaşımı pdf indir

tarafından
9
Arap Dilinde Kural Dışı Görünen Kullanımlara İbn Cinnî’nin Yaklaşımı pdf indir

Kur’ân-ı Kerîm’in dili olması nedeniyle Arap dili, Müslüman toplumlar için büyük önem kazanmıştır. İlâhî mesajları doğru anlamak isteyen Müslüman topluluklar, bu dile yönelmiş ve Arap olmasalar da Arap diline dair çalışmalar yapmış, eserler kaleme almışlardır. Özellikle naklî kaynaklardan öğrenilen dilde karşılaşılan kullanımlar, bazen birbirinden farklılık arz etmekte hatta çelişkiler söz konusu olabilmektedir. Tüm dillerde karşılaşılması muhtemel bu kullanımlar, dilin öğrenilmesini zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı dil âlimleri kural dışı gibi görünen bu kullanımlara aklî açıklamalar getirmekte, kullanımın altında yatan muhtemel sebepleri anlatmaya çalışmaktalardır.

Dil sahasında bu kabilden çalışma yapan dilcilerden biri de İbn Cinnî’dir. O, dilin sadece yüzeysel olarak öğrenilmesine karşı çıkmaktadır. Öncekilerden alınan bilgilerin ezberlenip nakledilmesinin tam manasıyla bir dil çalışması olmadığı fikrini benimsemekte ve dil çalışmasının metodunu ortaya koymaktadır.
 

Arap Dilinde Kural Dışı Görünen Kullanımlara İbn Cinnî’nin Yaklaşımı isimli 170 sayfadan oluşan kitap ; Yusuf Doğan tarafından yazılmış ve İLAHİYAT KİTAP yayınevinin 15.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Arap Dilinde Kural Dışı Görünen Kullanımlara İbn Cinnî’nin Yaklaşımı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.