Arusyag Papazyan Osmanlı Azınlık Tiyatrosunun İlk Profesyonel Kadın Oyuncusu pdf indir

tarafından
4
Arusyag Papazyan   Osmanlı Azınlık Tiyatrosunun İlk Profesyonel Kadın Oyuncusu pdf indir

Pencerede belli belirsiz bir gölge… Uzaklarda keman sesleri. Sehpada unutulmuş siyah bir eldiven teki. Duvarda paslı çiviye asılı, yıpranmış, rengi atmış bir yün hırka.

Arusyag Papazyan 1800’lerin ortasında, Osmanlı’da profesyonel anlamda tiyatro sahnesine çıkan ilk Ermeni kadın oyuncu olarak, bir devrime de neden olmuştu. 

Tiyatro sanatının ufkunu aydınlatan bir yıldızın hazin öyküsüydü aslında yaşanan. Her şey biraz yoruma, varsayıma, hayale bırakılmış gibiydi sonrasında. Arusyag Papazyan ile ilgili karanlıkta kalan çok detay, sayısız hadise, defalarca yapılandırılmış hayat hikâyeleri vardı. Sanki Arusyag adının unutturulması, belleklerden silinmesi istenmişti.

Bu kitabın sayfaları arasında, Arusyag Papazyan’ın yanı sıra Rozali Benliyan, Afife Jale, Mevdude Refik, Kadriye Hanım, Cahide Sonku, Toto Karaca ve Gülriz Sururi ile tiyatro sahnelerinde, fuaye ve kulislerde dolaşmaya hazır mısınız? 
 

Arusyag Papazyan
Osmanlı Azınlık Tiyatrosunun İlk Profesyonel Kadın Oyuncusu isimli 180 sayfadan oluşan kitap ; Pınar Çekirge tarafından yazılmış ve KANON KİTAP yayınevinin 25.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Nüfus: 1280 pdf indir başlıklı makalemizde Nüfus: 1280 indir, Nüfus: 1280 oku ve Nüfus: 1280 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Arusyag Papazyan Osmanlı Azınlık Tiyatrosunun İlk Profesyonel Kadın Oyuncusu pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.