Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı pdf indir

Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı pdf indir

Göç, insanlık tarihinin en kritik eylemlerinden birisi… Ülkemizin bulunduğu bu coğrafya da dünyada göçü en yoğun yaşayan bölgeler arasında yer alıyor. Bir taraftan konar göçer aşiretlerin iskânı, diğer taraftan dış göçlerin getirdiği meydan okumalar, I. Dünya Savaşı’nın neden olduğu göçler ve Cumhuriyet sonrası yaşanan mübadele süreci, ileriki yıllarda Balkanlardan gelen göç dalgaları ve yerlerinden edilmiş Suriyeliler…
Nejla Günay, bütün bu süreçlerin Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Maraş ve çevresi özelinde nasıl yaşandığını, arşivlerden gerekli evraklara ulaşarak donanımlı bir yetkinlikle ele alıyor. Göç ve iskân süreçlerinin yönetimi aynı zamanda insan ilişkilerini de yönetmek anlamına geliyor; bu açıdan Osmanlı ve Cumhuriyet yönetimlerinin bu meydan okumalara karşı geliştirdiği idari ve hukuki çözümler bugün yaşadığımız göç sorunlarına çözüm üretme arayışlarımıza da zenginlik kazandıracak ipuçları içeriyor.
Nejla Günay’ın bu araştırması göç tarihininin farklı boyutlarını Maraş bölgesine odaklanarak detaylandırıyor. Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskânı, göç tarihi çalışanların başucu kitabı olmaya aday bir araştırma.
 
Mehmet Akif Kireçci
 

Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı isimli 368 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Nejla Günay tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 09.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Delhi Türk Sultanlığında Tuğluklar Dönemi Siyasi Tarihi (1320-1414) pdf indir başlıklı makalemizde Delhi Türk Sultanlığında Tuğluklar Dönemi Siyasi Tarihi (1320-1414) indir, Delhi Türk Sultanlığında Tuğluklar Dönemi Siyasi Tarihi (1320-1414) oku ve Delhi Türk Sultanlığında Tuğluklar Dönemi Siyasi Tarihi (1320-1414) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Aşiretler, Muhacirler, Mübadiller ve Mültecilerin İskanı pdf indir - indir