Askıdaki Egemenlik Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası pdf indir

tarafından
28
Askıdaki Egemenlik  Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası pdf indir

“Devlete benzeyen ama tam ne olduğu belirsiz oluşumların çoğaldığı bir dünyada, Kıbrıs’ın kuzeyinin sunduğu örnek, bir devletin gerçekten ne olduğunu anlamak isteyenlere yararlı olan bir dizi ders sunuyor. Kavrayışlı ve orijinal bir kitap olan Askıdaki Egemenlik’in yazarları bu dersleri, olağanüstü bir özel deneyim yelpazesi, belgesel deliller ve etnografik gözlemler bütününden ustalıkla süzüp, bize sunuyorlar”.
Michael Herzfeld, Harvard Üniversitesi
 
Askıdaki Egemenlik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneğinden hareketle, devlete benzeyen, devlet gibi davranan ama uluslararası planda tanınmayan, yok varsayılan de facto devlet vakasını ele alıyor. Kitap, Rebecca Bryant ve Mete Hatay’ın Kıbrıs’ta yirmi yıldan uzun süredir yürüttükleri etnografi ve arşiv araştırmalarının bir ürünü. Yazarlar, hukuken değil ama fiilen var olan diğer devletler gibi, KKTC’nin de belli bir statüye dayanıp, gerçek devletmiş gibi bir dizi kamu hizmetini yerine getirmesini, seçimler düzenlemesini ama aynı zamanda tanınmamanın fiilî devletin yurttaşlarında yarattığı “hiçbir zaman gerçek devlet olamayacağı” inancını nasıl beslediğini inceliyorlar.
 
Askıdaki Egemenlik, KKTC’nin ortaya çıkış sürecini ve Kıbrıs Türklerinin bu süreçte sergiledikleri farklı direniş ve varoluş stratejilerini zengin bir etnografik ve tarihî bilgiyle mercek altına alırken, bir devletin ortaya çıkışı, oluşumu ve egemenlik konularıyla ilgilenenlere son derece değerli bir kaynak sunuyor.
 
 

Askıdaki Egemenlik
Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası isimli 406 sayfadan oluşan kitap ; Rebecca Bryant tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 11.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Hicret: Din ü Devlet Osmanlı Göç Politikası 1856 - 1908 pdf indir başlıklı makalemizde Hicret: Din ü Devlet Osmanlı Göç Politikası 1856 - 1908 indir, Hicret: Din ü Devlet Osmanlı Göç Politikası 1856 - 1908 oku ve Hicret: Din ü Devlet Osmanlı Göç Politikası 1856 - 1908 pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Askıdaki Egemenlik Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.