Ayrık Matematik pdf indir

tarafından
6
Ayrık Matematik pdf indir

Ayrık matematik, matematiğin süreklilik içermeyen ayrık kavramlarını kapsayan bir matematik dalıdır. Ayrık matematiği bilmeden veri yapıları, algoritmalar, veritabanı sistemleri, sayısal mantık tasarımı ve sistemleri, yöneylem araştırması, özdevinimlik (otomata) teorisi, bilgisayar güvenliği, soyut cebir, matematiksel modelleme, geometri ve topoloji olmak üzere birçok alanda bir adım bile atılamaz.
Ayrık matematik; temel bilimler, bilgisayar mühendisliği ve bilişim teknolojileri gibi bölümlerde öğretilen bir derstir. Bu alanlarda uzmanlaşmakta olan herkes bu kitabın içeriğini bilmelidir. On bölümden oluşan bu kitap okurlarına kısa ve öz bilgiler sunar. Öyle ki herhangi bir konu ne eksik bırakılmış ne de fazla anlatılmıştır. Kitabın ilk bölümü -Kümeler, İlişkiler ve Fonksiyonlar- karşımıza bir malzeme zenginliği ile çıkarak sonrasında gelecek bölümlere bir hazırlık niteliği oluşturur.
Her kavramın arkasından bu kavramı açıklayıcı yeterince örnek ve/veya problem verilmiştir. Her bölümün sonuna konuyu pekiştirmeye yönelik yeterli sayıda alıştırma konulmuştur. Bu alıştırmaların tümünün çözümleri Ek B’de verilmiştir. Kitaba alınan problemler ve alıştırmalar öğrencilerin kolayca anlayabilecekleri, öğrencilere Ayrık Matematik dersini sevdirecek ve ileri sınıflarda görecekleri derslere temel oluşturacak ayrık matematik bilgilerini daha iyi kavratacak ve pekiştirecek türde sorulardır.
 

Ayrık Matematik isimli 224 sayfadan oluşan kitap ; Rıza Bashirov tarafından yazılmış ve NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK yayınevinin 28.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Ayrık Matematik pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.