Balkan Coğrafyasında Müslümanlara Karşı İşlenen Soykırımın Meşrulaştırılmasında Sırp Oryantalistlerin Rolü pdf indir

Balkan Coğrafyasında Müslümanlara Karşı İşlenen Soykırımın Meşrulaştırılmasında Sırp Oryantalistlerin Rolü pdf indir

Bosna-Hersek’te 1992-1995 yılları arasında gerçekleştirilen; 
200 binden fazla Boşnak’ın katledildiği, 800 binden fazla Boşnak’ın ülke içinde göç etmek zorunda kalıp, 600 binden fazla Boşnak’ın mülteci durumuna düşürüldüğü etnik temizliğin failleri, ihtiyaçları olan “bilimsel” desteği Sırp Oryantalistlerde bulmuşlardır.
Sırp oryantalistler, akademisyenliği bükerek ve içine politika katarak, İslam’ı ve yerel Müslüman topluluklarını öylesine gerçekleri çarpıtarak tanımladılar ki, Müslümanlara karşı düşmanlığın artmasına ve “Müslüman tehdidi “ne karşı soykırımın bir çözüm olarak kabul edilebilir kılınması için Sırp halkının ikna edilmesine belirgin şekilde katkıda bulundular.
Norman Cigar’ın Bosna-Hersek’te savaşın tüm acımasızlığı ile devam ettiği  1993-94 yılları arasında kaleme aldığı bu araştırmasında, oryantalistlerin söylemleri ile etnik temizliğin aktif bir tarafı oldukları ve soykırımın gerçekleşmesine  aktif katkıda bulundukları ortaya konulmaktadır.
 
 

Balkan Coğrafyasında Müslümanlara Karşı İşlenen Soykırımın Meşrulaştırılmasında Sırp Oryantalistlerin Rolü isimli 144 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Norman Cigar tarafından yazılmış ve LUTKA KİTAP yayınevinin 11.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Devrin İzleri pdf indir başlıklı makalemizde Bir Devrin İzleri indir, Bir Devrin İzleri oku ve Bir Devrin İzleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Balkan Coğrafyasında Müslümanlara Karşı İşlenen Soykırımın Meşrulaştırılmasında Sırp Oryantalistlerin Rolü pdf indir - indir