Bergama Kozak Yöresi Ağzı pdf indir

tarafından
6
Bergama Kozak Yöresi Ağzı pdf indir

Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Bergama’nın kuzeyindeki Kozak yöresi çam ağaçlarıyla dikkat çeker. Yöre heybetli fıstık çamlarının başkenti sayılabilir. Öyle ki adını bile çam kozalağından almıştır. Arazi ve iklim koşulları yörede görece çetindir. Bu şartlar içinde buralarda yaşayan yörük aşiretleri kışın kışlada, yazın yaylada olmuşlar, iskâna tabi tutulunca köylerini kurmuşlardır. Bu aşiretler, karşılıklı etkileşimin, coğrafyanın, tarihin, geleneğin, göreneğin biçimlendirdiği bir ağız hazinesi oluşturur. Kitap bu ağız hazinesinin kapağını aralamaya, içindekileri derli toplu biçimde sunmaya çalışmaktadır. Böylece bir ağız bölgesine ait özellikler kayıt altına alınarak zamana karşı dayanıksız olan bu hazinenin envanteri tutulmuş olacaktır.
 

Bergama Kozak Yöresi Ağzı isimli 315 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Şaziye Dinçer Bahadır tarafından yazılmış ve FENOMEN YAYINCILIK yayınevinin 11.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Darüşşifa Delilik Mevsimi pdf indir başlıklı makalemizde Darüşşifa Delilik Mevsimi indir, Darüşşifa Delilik Mevsimi oku ve Darüşşifa Delilik Mevsimi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bergama Kozak Yöresi Ağzı pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.