Bilge Türk / Tonyukuk pdf indir

tarafından
7
Bilge Türk / Tonyukuk pdf indir

Türk tarihinde sayısız bilge hükümdar ve yöneticiler çıkmıştır. Her birinin derin izler bıraktığı bir gerçektir. Bunların içinde sivil idaredeki başarıları, yaptığı planlar, ürettiği stratejiler, savaş meydanlarında gösterdiği cesaret ve askerlik yeteneği bakımından ünlü Gök Türk devlet adamı Tonyukuk çok dikkat çekmiştir.
Tonyukuk, her şeyden önce bilgeliği ile Türk tarihinde çok özel bir yere sahiptir. Gerçekleştirdiği bilgece hareketlerden dolayı hem kağanların ve yöneticilerin hem de milletinin saygınlığını da kazanmıştır.
Tonyukuk Yazıtları da 1897 yılında bulunduğu günden itibaren Türk dili uzmanları tarafından defalarca çalışılmıştır. Biz de bu çalışmada Çince tarihi metinlerde Tonyukuk ile ilgili bilgileri topladıktan sonra kendi yazdıkları ile bir araya getirdik. Tonyukuk’un içinde bulunduğu Gök Türk devlet modelinin Türk tarihini bütün halinde anlamakta çok değerli olmasını dikkate alarak böyle bir bölüm ilave ettik. Ayrıca Gök Türklerin meydana getirdikleri kağanlıkları ele aldık. Bu çalışmanın kendi alanına bilimsel bir farklılık getireceğine inanıyoruz.
 

Bilge Türk / Tonyukuk isimli 192 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Ahmet Taşağıl tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 23.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Çizgi pdf indir başlıklı makalemizde Çizgi indir, Çizgi oku ve Çizgi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bilge Türk / Tonyukuk pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.