Bir Roman Kahramanı Orhan Veli (Ciltli) pdf indir

Bir Roman Kahramanı Orhan Veli (Ciltli) pdf indir

Cemal Süreya’nın şairce ve yerinde saptamasıyla, şiirimizi elinden tutup sokağa çıkaran, ona kasket giydiren Orhan Veli Kanık üzerine pek çok şey yazıldı ve söylendi şimdiye kadar. Ama 36 yıllık bu kısacık ömrün aslında nasıl da dolu dolu yaşanmış verimli bir hayat olduğu tam anlamıyla görülemedi, elimizdeki beş on sayfalık tanıklığın aydınlatmak yerine daha da bulandırdığı bir efsaneye dönüştü.
Edebiyat tarihimize arkeolog sabrı ve titizliğiyle eğilen Haluk Oral, 2016 Sedat Simavi Edebiyat Ödülüne layık görülen bu kitapta, kendi koleksiyonundaki ve Orhan Veli arşivindeki belgelerle, tanıklıklara dayanan verilerle, mektuplar, fotoğraflarla hiç bilemeyeceğimiz ayrıntıları göz önüne çıkarıyor, yanlış bildiklerimizi düzeltiyor; şairin hayatını, bir roman kahramanıymış gibi ama biyografik gerçeklerden hiç kopmadan, deyiş yerindeyse yeniden kuruyor.
Böylece Orhan Veli’nin hayatına ve şiirlerine, çevresindeki insanlara efsanenin buğusundan sıyrılmış yepyeni gözlerle bakıyor, hem şiirimizi hem de şiire bakışımızı yenileyen bu gencin duyduğumuz saygıdan kat kat fazlasını hak ettiğini görüyoruz.
 

Bir Roman Kahramanı Orhan Veli (Ciltli) isimli 340 sayfadan oluşan kitap ; Haluk Oral tarafından yazılmış ve EVEREST YAYINLARI yayınevinin 17.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Topraktan Dönenler pdf indir başlıklı makalemizde Topraktan Dönenler indir, Topraktan Dönenler oku ve Topraktan Dönenler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Roman Kahramanı Orhan Veli (Ciltli) pdf indir - indir