Bizans İmparatorluğu’nun Kısa Tarihi pdf indir

tarafından
3
Bizans İmparatorluğu’nun Kısa Tarihi pdf indir

Doğu Roma İmparatorluğu olarak da bildiğimiz Bizans İmparatorluğu’nun bereketli tarihi bugün hâlâ araştırılmaya muhtaç ve pek çok yanıyla ilgi çekici olmaya devam edecek gibi görünüyor. Dionysios Stathakopoulos’un bu eseri, Bizans İmparatorluğu’nun bir kitaba sığdırılabilmesi güç serüvenini, yalnızca tek bir değişkene indirgemeden, etkileşimli bir kavrayışla, çevresiyle ilişkisini hesaba katan ve onu kapalı, izole bir tarih anlatısına hapsetmeyen bir titizlikle ele alıyor. İnsanlık tarihinin bu önemli kesitini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, ustaca bir sadelikle örülmüş bu metin bilhassa meraklısına oldukça iddialı bir başlangıç vaat ediyor.
 
“Hâkim hegemonik söylemimiz Batı merkezli olduğundan Bizans’ın önemsizleştirilmesi kaçınılmazdır. (…) Bizans kaynaklarının inanmamızı istediği şeye rağmen, Bizans hareket etmeyen eski bir organizma olmanın çok uzağındaydı. Klasikleşmiş arkaizm ve üslupçuluk örtüsünü kaldırınca sürekli bir değişim ve adaptasyon sürecini görürsünüz.”
DIONYSIOS STATHAKOPOULOS
 

Bizans İmparatorluğu’nun Kısa Tarihi isimli 260 sayfadan oluşan kitap ; Dionysios Stathakopoulos tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 05.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bizans İmparatorluğu’nun Kısa Tarihi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.