Bizans Toplumunu Görünür Kılmak Kapadokya’da Sanat, Maddi Kültür ve Yerleşim pdf indir

Bizans Toplumunu Görünür Kılmak  Kapadokya’da Sanat, Maddi Kültür ve Yerleşim pdf indir

Akademik yaşamı boyunca uzun yıllarını Türkiye’de Bizans sanatı konusunda araştırmalarla geçirmiş olan Profesör Robert Ousterhout, yirmi beş yılı aşkın süredir Kapadokya bölgesinde çalışmaktadır. Bu bölgedeki çalışmaları, 1994-1998 yılları arasında Çanlı Kilise ve çevresinde gerçekleştirdiği kazı ve yüzey araştırmaları ile ilk meyvesini vermiş, A Byzantine Settlement in Cappadocia başlıklı kitabı 2005 yılında yayınlanmıştır. Profesör Ousterhout, Koç Üniversitesi’nin sponsorluğunda 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Cappadocia in Context” başlıklı uluslararası yaz atölyeleri ile, özellikle son yıllarda bölgede çalışmalarını yoğunlaştırmış, kendi deyişiyle bu çalışmalara katılan akademisyen ve öğrenciler ile doğrudan alanda düşünce paylaşımı imkânını bulmuştur. Elinizde Türkçe çevirisi bulunan Visualizing Communities: Art, Material Culture, and Settlements in Byzantine Cappadocia kitabı ise, bütün bu uzun çalışmalarının bir ürünü olarak 2017 yılında yayınlanmıştır. Profesör Ousterhout bu kitabında, çoğunlukla tekil yapılar, duvar resimleri ve izole yerleşmeler olarak ele alınmış olan Kapadokya bölgesini, toplulukların maddi kültür yaratılarına odaklanarak, tarihsel, çevresel ve iklimsel süreçleri, inanç sistemlerini ve gündelik yaşantıları da göz önünde bulundurarak bütüncül bir yaklaşımla incelemekte, bölgede yaşayan toplulukları bir bakıma “gözle görülebilir” kılmaktadır.
 

Bizans Toplumunu Görünür Kılmak
Kapadokya’da Sanat, Maddi Kültür ve Yerleşim isimli 650 sayfadan oluşan kitap ; Robert G. Ousterhout tarafından yazılmış ve KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI yayınevinin 16.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı’dan Bugüne Neyi Kaybettik? pdf indir başlıklı makalemizde Osmanlı’dan Bugüne Neyi Kaybettik? indir, Osmanlı’dan Bugüne Neyi Kaybettik? oku ve Osmanlı’dan Bugüne Neyi Kaybettik? pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizans Toplumunu Görünür Kılmak Kapadokya’da Sanat, Maddi Kültür ve Yerleşim pdf indir - indir