Bolu Folklorunda Doğum Geleneği pdf indir

Bolu Folklorunda Doğum Geleneği  pdf indir

Bolu folklorunu derleme çalışmalarımız kapsamında 2016 yılının ilk yarısında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde “Türk Kültüründe İnanç ve İnanışlar” seçmeli dersi ile “Bolu Şehir Folkloru” seçmeli dersi kapsamında yaklaşık olarak 200 lisans öğrencisinin derleyici olarak katıldığı bir derleme çalışması yürütülmüştür. Bu derleme çalışmasında Bolu merkez köyleri de dâhil olmak üzere 7 ilçe ve 100’ün üzerinde köy, öğrenciler tarafından taranmıştır.
Derleme çalışmasında Bolu folklorunun “Doğum”, “Evlenme” ve “Ölüm” gelenekleri üzerinde durulmuş ve bu geleneklerle alakalı olarak sahada kaynak kişilere çeşitli sorular sorulmuş; adet ve uygulamalara, inanç ve inanışlara dair çeşitli derlemeler yapılmıştır. Doğum, evlenme ve ölüm gelenekleri ile ilgili olarak kaynak kişilere yaklaşık 300 kadar soru sorulmuş ve bu sorulara verilen cevaplar da kayıt altına alınmaya çalışılmıştır. Kayıtlar; ses kayıtları, fotoğraflar, anketler ve video kayıtları şeklindedir. Elinizdeki kitap bu çalışmanın “Doğum Geleneği” kısmını ihtiva etmektedir.
 

Bolu Folklorunda Doğum Geleneği isimli 184 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Serdar Uğurlu tarafından yazılmış ve KRİTER BASIM YAYIN DAĞITIM yayınevinin 15.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mevlevi Ayinleri Mecmuası pdf indir başlıklı makalemizde Mevlevi Ayinleri Mecmuası indir, Mevlevi Ayinleri Mecmuası oku ve Mevlevi Ayinleri Mecmuası pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bolu Folklorunda Doğum Geleneği pdf indir - indir