Bugyetu’l-Hasis Fi Tarihi İlmi’l-Hadis (Hüseyin Avni Arapkiri) pdf indir

tarafından
13
Bugyetu’l-Hasis Fi Tarihi İlmi’l-Hadis (Hüseyin Avni Arapkiri) pdf indir

1924 yılında açılan İstanbul Darülfünunu İlahiyat Fakültesi, Türkiye’de İslami İlimler eğitiminin üniversite bünyesinde verilmeye başlanmasıyla bugünün İlahiyat Fakültelerinin ilk temsilcisi olmuştur. Bu dönemde daha önce kurulan Darülfununlarda hadis-i şerif ve usul-i hadis ismiyle verilen hadis derslerinin hadis ve hadis tarihi diye değiştirilmiş olması da alanda yeni bir literatürün doğmasına zemin hazırlamıştır. Fakültenin açıldığı yıl olan 1924’den kapandığı 1933’e kadar bu dersleri İzmirli İsmail Hakkı ve Hüseyin Avni Arapkiri’nin okuttuğu görülmektedir. Eser ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kütüphanesinde bulunan ve dört ayrı defterden oluşan Hüseyin Avni’ye ait ders notlarının gün yüzüne çıkarılmasını hedeflemektedir. Ülkemizde hadis tarihi alanında yazılan ikinci eserin neşrinin yapılması ise kayıp bir halkanın ortaya çıkarılması ve dönemin hadis eğitiminin anlaşılması açısından önem arz etmektedir.
 

Bugyetu’l-Hasis Fi Tarihi İlmi’l-Hadis (Hüseyin Avni Arapkiri) isimli 279 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Nilüfer Kalkan Yorulmaz tarafından yazılmış ve DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI yayınevinin 19.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kudüs'e Ses Ver! pdf indir başlıklı makalemizde Kudüs'e Ses Ver! indir, Kudüs'e Ses Ver! oku ve Kudüs'e Ses Ver! pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bugyetu’l-Hasis Fi Tarihi İlmi’l-Hadis (Hüseyin Avni Arapkiri) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.