Buz Dağlarını Çekmek, Dominoları Devirmek ve Matematikteki Diğer Maceralar pdf indir

tarafından
3
Buz Dağlarını Çekmek, Dominoları Devirmek ve Matematikteki Diğer Maceralar pdf indir

Üzerine çok fazla düşünmesek de hayatlarımızı sayılardan oluşan bir dünyada geçiririz. Beyzbol topu fırlatmak, ip atlamak, çiçek yetiştirmek, futbol oynamak, tasarruf hesaplarını ölçmek gibi yaygın faaliyetler ve diğerleri doğası gereği matematikseldir. Keza Olimpiyat müsabakalarını puanlamanın en iyi yolu gibi kendi içinde düşünmesi eğlenceli olan daha spekülatif problemler de böyledir.
Robert B. Banks bu kitapta, kendisinin ve başkalarının ilgisini çeken, hem pratik hem de eğlenceli çok çeşitli düşünceler sunuyor. İnsanın boyu ne kadar uzayabilir? Neden trafikte sıkışıp kalırız? Hangi mevkideki futbolcunun kaçma şansı daha yüksektir? Antarktika’dan buzdağları çekilirse Kaliforniya’daki su sıkıntısı hafifletilebilir mi? 100 metre koşusu en hızlı ne kadar sürede tamamlanabilir?
 
Her biri hayattan bir olguya odaklanan kısa bölümleriyle bu çalışma, matematik ve basit akıl yürütmenin, federal borçtan kayakla atlama için uygun tekniğe kadar her şeyi açıklayan zarif modelleri nasıl üretebileceğini gösteriyor.
Okuyucularından sadece lise veya üniversite matematiğini temel düzeyde anlamalarını isteyen bu kitap, matematiğin günlük hayatımızdaki işleyişinin yanı sıra hayal edilebilecek uygulamalarına hayranlık duyan herkes içindir.
 

Buz Dağlarını Çekmek, Dominoları Devirmek ve Matematikteki Diğer Maceralar isimli 352 sayfadan oluşan kitap ; Robert B. Banks tarafından yazılmış ve KETEBE YAYINEVİ yayınevinin 08.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Buz Dağlarını Çekmek, Dominoları Devirmek ve Matematikteki Diğer Maceralar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.