Çeviri ve Disiplinlerarasılık Çeviribilimin Disiplinlerarası Boyutu pdf indir

Çeviri ve Disiplinlerarasılık  Çeviribilimin Disiplinlerarası Boyutu pdf indir

Çeviribilimin 20. yy.’ın son çeyreğinde yaşadığı paradigma değişimi ile birlikte alana yönelik yapılan araştırmaların kapsamı ve yöntemi hem bir değişim hem bir gelişim göstermiştir. O zamana kadar uygulamalı dilbilimin bir alt alanı olarak görülen çeviribilimde, alana yönelik yaklaşımlar dilbilimsel bakış açısından sıyrılmaya başlayarak, özerk bir disiplin olma yolunda kendi kuram ve yöntemini oluşturmak için sosyoloji, psikoloji, dilbilim, edebiyatbilim, iletişim bilim, kültür bilim gibi disiplinler ile temas halinde olduğu bilinmektedir. Çünkü çeviribilim doğası gereği diğer bilimlerle dirsek temasında bulunmakta ve gerek araştırma nesnesini açıklamada gerek kuram ve yöntemlerini geliştirmede bu disiplinlerin kavram ve verilerinden yararlanmaktadır.

Çeviribilimin disiplinlerarasılık özelliğinin vurgulanması bağlamında yayınlanan bu eserde, Çeviribilimin diğer disiplinlerle olan temasını gerek kuramsal gerek uygulamalı olarak ele alan ve çeviribilimin oluşumundan bu yana alandaki disiplinlerarası çalışmalarda yaşanan gelişim ve dönüşümlerin adeta bir yansıması olan çalışmalara yer verilmiştir.
 

Çeviri ve Disiplinlerarasılık
Çeviribilimin Disiplinlerarası Boyutu isimli 198 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve ÇİZGİ KİTABEVİ yayınevinin 07.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gençlerle Hayat Bilgisi / Haluk'un Defteri pdf indir başlıklı makalemizde Gençlerle Hayat Bilgisi / Haluk'un Defteri indir, Gençlerle Hayat Bilgisi / Haluk'un Defteri oku ve Gençlerle Hayat Bilgisi / Haluk'un Defteri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Çeviri ve Disiplinlerarasılık Çeviribilimin Disiplinlerarası Boyutu pdf indir - indir