Çin’de Felsefe, Matematik, Astronomi, Tıp ve Bitkisel ve Hayvansal İlaçlar pdf indir

tarafından
4
Çin’de Felsefe, Matematik, Astronomi, Tıp ve Bitkisel ve Hayvansal İlaçlar pdf indir

Çin Uygarlığının başlangıcı, MÖ 3000’lere kadar götürülebilmektedir ki, bu da Eski Türk Uygarlığı ile komşu olduğu dönemlere rastlamaktadır. Bu kitapta kısaca Çin Uygarlığının erken tarihli şekillenmesi anlatıldıktan sonra, Çin’deki matematik, astronomi, tıp ve eczacılık adına yapılan çalışmalar ele alınıp, değerlendirilmektedir.
 
Eserde, Çin’de bilim anlayışı çerçevesinde evrenin nasıl kavrandığı, insan ve evren arasında nasıl bir ilişki kurulduğu ele alınıp değerlendirilmiştir. Bu bağlamda olmak üzere, Çinli bilim adamı için, insanın sadece bilimsel açıdan değil, felsefi açıdan da değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çünkü Çinli bilim adamı, insanı müstakil bir yapı olarak değil, evrenle ve evrenin güçleriyle bağlantılı olarak ele almaktadır. Bu anlayışı onların özellikle tıbbında görmek mümkündür; Konfüçyüs’te olduğu gibi.
 
Çin tıbbının etkisiyle günümüzde yaygınlaşmaya başlayan, insanın kendi enerjisi kullanılarak, tedavi edilebileceği anlayışı, tıp teorilerinin de temelini teşkil eder. Bu bağlamda olmak üzere, bitkisel tedavi ile destekli masaj, akupunktur ve moksa gibi tedavilerden de söz edilmektedir.
 

Çin’de Felsefe, Matematik, Astronomi, Tıp ve Bitkisel ve Hayvansal İlaçlar isimli 286 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Esin Kahya tarafından yazılmış ve US YAYINLARI yayınevinin 31.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Çin’de Felsefe, Matematik, Astronomi, Tıp ve Bitkisel ve Hayvansal İlaçlar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.