Dil Davası pdf indir

tarafından
5
Dil Davası pdf indir

İsmail Habib Sevük  ( 1892 – 1954), Türk yazar, edebiyat tarihçisi, gazeteci, siyasetçi.
Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’da çıkarılan çeşitli gazetelerde Milli Mücadele’yi destekleyen yazılar kaleme aldı. Cumhuriyet döneminin ilk edebiyat tarihi kitabı olan “Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi” adlı eserin yazarıdır. Eğitim ve öğretimin çeşitli kurum ve kademelerinde görev almıştır.
İsmail Habib Sevük Cumhuriyet Gazetesinde 26 Kasım 1948 ve 25 Mart 1949 tarihinde yayımladığı yazıları esas alarak ve yeni eklemelerle bu kitabı hazırlamıştır. Türk dili üzerine yapılan çalışmaları inceleyerek, olumlu ve olumsuz gördüğü düşünceleri, uygulanan doğru ve yanlış uygulamaları örnekleri ve tanıklıklarıyla çok açık yüreklilikle belirtmiştir.
“Bir gün sofrada Ahmet Cevat Emre Türkçenin zenginliğini, Rumcaya kayan şivesiyle ballandıra ballandıra anlatırken Atatürk birdenbire haykırdı: “Nerenin zenginliği, fakirin fakiriyiz. Baksanıza medenî dillere… Bu haykırışı yaparken sofrada Yahya Kemal de vardı. Bunu elbet Falih Rıfkı da, Fazıl Ahmed de, sofranın diğer münevverleri de bilirler.”
Dorlion Yayınları olarak 1949 yılında ki orijinal baskısını sadeleştirerek ve yeniden düzenleyerek hazırladığımız bu değerli çalışmayı Türk dilinin sevdalısı ve meraklısı okurlarımızla buluşturmaktan mutluyuz
 

Dil Davası isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; İsmail Habib Sevük tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINLARI yayınevinin 21.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Dil Davası pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.