Dillere Destandır Dilim pdf indir

tarafından
7
Dillere Destandır Dilim pdf indir

Necdet Özkaya, Roman Hayattır ve Edebiyat Başka Türlü Anlatmaktır adlı kitaplarıyla dile, edebiyata, okumaya ve yazmaya sevdalı kişilere yol gösteriyor; bunu yaparken de ahkâm kesmiyor, edebiyata incelikle yaklaşıyor. Bu kitaplar, Dillere Destandır Dilim’le bir üçlemeye dönüşüyor.
*
İnsan dilinin en eski tarihini bilmek, yedi milyon yıl öncesinin çığlıklarından Shakespeare efsanesine nasıl taşındığımızı kavramamızı sağlayabilirdi.
Türkçe’yi tanımak içi nde Türkçe’nin yazılı ilk yapıtlarını bilmek önemliydi.
 
Orhun Yazıtları olarak tanıdığımız Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk Yazıtı, ad olarak herkesçe bilindiği halde bu yazıtların neleri, nasıl anlattıkları pek de bilinmiyordu, bunları anlatmalıydık.
 
Kutadgu Bilig (Mutluluk Veren Bilgi), Dîvânu Lûgati’t-Turk (Türk Dilleri Derlemesi) ve Atabetü’l-Hakâyık’ı (Gerçeklerin Eşiği) bilmek önemliydi, anlattık elbette.
 
Hâkaniye’den başlayıp, Ali Şîr Nevâî ve Muhâkemetü’l Lugateyn’e, Çağatayca’ya, Oğuzca’ya, Batı Türkçesine, Âşık Paşa ve Türkçe Mesnevisi Garibnâme’ye; Oğuzca’dan, Yunus Emre’ye, Dede Korkut Hikâyelerine, Osmanlıcaya ve Dil Devrimi’ne varıncaya dek anlatmalıydık.
*
Kitabı okumayı bitirdiğinizde, keyifli ve maceralı bir yolculuğu tamamlamış gibi hissedeceksiniz kendinizi ve biz, Yaşadığımız tüm anları başka türlü nasıl anlatacağımızı planlarken durmaksızın yineleyeceğimiz o sözler, bu kitabın adı olsun, diyeceğiz, evet:
 
Dillere Destandır Dilim
 

Dillere Destandır Dilim isimli 176 sayfadan oluşan kitap ; Necdet Özkaya tarafından yazılmış ve YENİ İNSAN YAYINEVİ yayınevinin 04.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Acı Hikaye (2 Cilt) (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir başlıklı makalemizde Bir Acı Hikaye (2 Cilt) (Cep Boy) (Tam Metin) indir, Bir Acı Hikaye (2 Cilt) (Cep Boy) (Tam Metin) oku ve Bir Acı Hikaye (2 Cilt) (Cep Boy) (Tam Metin) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Dillere Destandır Dilim pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.