Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu pdf indir

tarafından
7
Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu pdf indir

Kazara Zenginleşen Amerikan Yerlileri, Planlı Bir Şekilde Katledilen Düzinelerce İnsan ve Petrole Karışan Kan
 
Yaşam alanı azar azar küçültülen Osage halkı 1920’lerde büyük bir servete kavuştu. Kendilerine bırakılan toprakların altında petrol keşfedilmişti. Artık lüks otomobillerle geziyor, malikâneler inşa ediyor ve çocuklarını eğitim için Avrupa’ya gönderiyorlardı. Derken birileri Osage’leri teker teker öldürmeye başladı. Tüm bu cinayet ağının merkezindeyse Mollie Burkhart ve ailesi vardı. Mollie’nin kız kardeşinin öldürülmesiyle başlayan cinayetler zincirinde akrabaları vuruldu ve zehirlendi. 
 
Birçok özel dedektifin çözmeye çalıştığı bu kördüğümün nereye kadar gittiğini ortaya çıkarmaksa o dönem yeni kurulan FBI’ın sorumluluğuna düştü. FBI’ın efsanevi direktörü J. Edgar Hoover’ın eski Teksas Korucusu Tom White’ın yardımını istediği soruşturma hem Amerika’nın en tartışmalı devlet kurumunun ülkedeki yerini sağlamlaştıracak hem de soğukkanlılıkla yürütülen kanlı bir komployu ortaya çıkaracaktı. David Grann’in, soruşturma belgeleri, birinci ağızdan tarihi kayıtlar, verilen ifadeler ve edinilen yeni kanıtları yıllarca inceleyerek kaleme aldığı, Martin Scorsese tarafından sinemaya da uyarlanan Dolunay Katilleri hakiki bir Vahşi Batı kâbusu, petrol kadar kara bir polisiye anlatısı.
 
“Rahatsız edici ve sürükleyici… Grann aynı zamanda gerçek olan çok katmanlı, leziz hikâyeler yazmakta usta olduğunu kanıtlıyor… Ruhunuzu yakıp geçecek.” –Dave Eggers
 

Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu isimli 360 sayfadan oluşan kitap ; David Grann tarafından yazılmış ve İTHAKİ YAYINLARI yayınevinin 28.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Oy, Markus, Oy ! pdf indir başlıklı makalemizde Markus, Oy ve Oy ! indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.