El-Kavaninü’l Fıkhiyye Maliki Fıkhı (2 Cilt) pdf indir

tarafından
10
El-Kavaninü’l Fıkhiyye Maliki Fıkhı (2 Cilt) pdf indir

Her dinin ana kaynakları ve bu ana kaynaklara dayanan yorumları vardır. Müslümanlar için ana kaynak Allah’ın son kitabı Kur’an-ı Kerim ve onun pratiğini göstermiş olan Peygamberimizin (sav) sünnetleridir. Mezhepler, bu ana kaynaklara giden yollar ve merkezden çevreye, uygulama alanına acılan kollardır.
 
İslam tarihinde bu kaynaklardan uygulama alanı olan topluma çok fazla yol (mezhep) açılmış olmakla birlikte, bunlar içinde 4 ana cadde kalıcı olmuştur. Bunlar; Hanefi, Şafi‘i, Maliki ve Hanbeli mezhepleridir.
 
Ülkemizde Hanefi, Şafi‘i ve Hanbeli mezheplerine dair şimdiye kadar kaynak yayınlanmış olmakla birlikte, henüz ciddi manada Maliki fıkhına dair derli toplu bir yayın gerçekleşmemiştir. Halbuki küreselleşen dünyamızda değişik coğrafyalarda yaşayan Müslümanlar arası birliktelikler artmakta ve Maliki fıkhına göre amel eden Fas, Tunus, Cezayir, Sudan gibi ülke insanlarından Türkiye’ye çok fazla insan gelip gitmektedir. Değişik coğrafyalarda farklı kültüre sahip, başka mezheplerle amel eden Müslümanların birbirlerine karşı anlayış ve hoşgörü içinde davranabilmeleri için, bir diğer Müslümanın amel ettiği mezhebi hakkında az da olsa bilgiye sahip olmasının yararı göz ardı edilemez. İşte elinizdeki tercüme, böyle bir ihtiyaca bir nebze de olsa katkı sağlamak üzere yapıldı.
 

El-Kavaninü’l Fıkhiyye Maliki Fıkhı (2 Cilt) isimli 1071 sayfadan oluşan kitap ; İbn Cüzey el-Kelbi tarafından yazılmış ve RAVZA YAYINLARI yayınevinin 21.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mütekaddimîn Hadisçilerin Son Halkası / Hatîb El-Bağdadî Hayatı ve Eserleri pdf indir başlıklı makalemizde Mütekaddimîn Hadisçilerin Son Halkası / Hatîb El-Bağdadî Hayatı ve Eserleri indir, Mütekaddimîn Hadisçilerin Son Halkası / Hatîb El-Bağdadî Hayatı ve Eserleri oku ve Mütekaddimîn Hadisçilerin Son Halkası / Hatîb El-Bağdadî Hayatı ve Eserleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

El-Kavaninü’l Fıkhiyye Maliki Fıkhı (2 Cilt) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.