Emir Timur (İbretu’n-Nazirîn) pdf indir

Emir Timur (İbretu’n-Nazirîn) pdf indir

Timurlu hükümdarı Mirza Şahruh döneminde kaleme alınan elinizdeki kitap, Mesihî mahlasıyla tanınan Muhammed b. Mahmud b. Fahreddin el-Fuşenci’nin kaleme aldığı Timurlu kroniklerindendir. Dünyada tek nüshası bulunan ve şimdiye kadar hiçbir araştırmacı tarafından yayınlanmamış veya herhangi bir dile tercüme edilmemiş Mesihî’nin, “İbretu’n-Nâzırîn” adlı eserini hem Türkçe çevirisini hem de Farsça neşrini elinizdeki eserle yayımlamış bulunuruyoruz.
Tek nüshası British Museum’da bulunan ve Farsça olan bu eser, hicri 838 (1434-1435) yılında Herat’ta yazılmış genel bir dünya tarihi olup, Hz. Âdem’den başlayarak Timur’un ölümüne (807/1405) kadar geçen olayları anlatmıştır. Bu yönüyle adı geçen eser Timurlu dönemi kaynakları arasında önemli bir yer almaktadır.
 

Emir Timur (İbretu’n-Nazirîn) isimli 146 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Özturhan tarafından yazılmış ve EFE AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 15.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) pdf indir başlıklı makalemizde Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) indir, Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) oku ve Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi 1 İktidarı Tanrılaştırmak (Eskiçağ’dan Feodalizmin Krizine) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Emir Timur (İbretu’n-Nazirîn) pdf indir - indir