Enheduanna pdf indir

Enheduanna pdf indir

Enheduanna M.Ö.2300 yıllarında yaşamış, resmi kayıtlara geçmiş dünyanın ilk yazarı ve şairidir. 1925 yılında arkeolog Leonard Wooley tarafından Ur şehrin-de yapılan kazılarda ortaya çıkan tabletlerle varlığından haber oluyoruz. Hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Akad Kralı 1. Sargon’un kızı olduğu ve babası tarafından ülkenin en önemli tapınağı olan Ur’da ki tapınağa başrahibe olarak atandığı bilinmektedir. Yaşadığı dönemde erkek tanrıların ve erkek egemenliğin tüm hayatı kontrol altına aldığı Ortadoğu coğrafyasında, Enheduanna kadınların ilk bilinen sesi, kendi kendini imparator ilan eden babası Kral 1. Sargon’un hükümdarlığını takdis eden Büyük Rahibe ve halkın saygısını kazanmış bir bürokrattı. Binlerce yıl önce hayatımıza kattığı öykülerin anısı, günümüzde bile popüler kültürün birçok alanını etkilemeye devam ediyor. İşte bu kitapta beş bin yıl öncesine zamanda yolculuk yaparak Enheduanna’nın yaşamının bir kısmına tanık olacaksınız.
 

Enheduanna isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Ali Eryılmaz tarafından yazılmış ve FA YAYINLARI yayınevinin 30.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sesleniş pdf indir başlıklı makalemizde Sesleniş indir, Sesleniş oku ve Sesleniş pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Enheduanna pdf indir - indir