Erdemli Toplumun İnşası Hucurat Suresi Tefsiri pdf indir

Erdemli Toplumun İnşası  Hucurat Suresi Tefsiri pdf indir

Genel olarak tefsir tarihine baktığımızda Kur’ân’ın tamamını kapsayan tefsir yazma geleneğinin hâkim unsur olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, zaman zaman müstakil sûre tefsirlerinin yazıldığı da bilinen bir gerçektir. Özellikle üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyasında, hem beylikler, hem de Osmanlı devleti döneminde yazılan sûre tefsirlerinin çokluğu ve çeşitliliği dikkatlerden kaçmamaktadır. Buna ilaveten son zamanlarda, gerek ülkemizde gerekse İslâm dünyasının diğer bölgelerinde yapılan Kur’ân ve Tefsir araştırmaları içerisinde yer alan müstakil sûre tefsirlerinin de gün geçtikçe artış gösterdiğini müşahede etmekteyiz.
 
İşte elinizdeki bu eser, Hucurât sûresi üzerine yapılmış bir tefsir çalışmasından ibarettir. Bu çalışma, sûreyi bir bütün olarak ele almakta, temel ve yan konularını tespit etmekte, sûreyi konusal birlikteliği olan âyet gruplarına (necm) ayırmakta, bu pasajlar arasında irtibatlar kurmakta ve böylece sûrenin hedefini belirleyerek bu hedef çerçevesinde analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır. Çünkü bir sûre içindeki âyetleri birbirinden bağımsızmış gibi ele alıp tefsir etmek ya da sadece bir önceki âyetle bir sonraki âyet arasındaki ilişkiyi tespite yarayan “dar bağlamlı” açıklamalar yapmak, sûrenin asıl hedef ve maksadını tam olarak belirlemede yetersiz kalabilmektedir.
 

Erdemli Toplumun İnşası
Hucurat Suresi Tefsiri isimli 312 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Şahin Güven tarafından yazılmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 21.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kenzü'l İrfan Şerhi pdf indir başlıklı makalemizde Kenzü'l İrfan Şerhi indir, Kenzü'l İrfan Şerhi oku ve Kenzü'l İrfan Şerhi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Erdemli Toplumun İnşası Hucurat Suresi Tefsiri pdf indir - indir