Erken Dönem İslam Tarihinde Asabiyet pdf indir

tarafından
9
Erken Dönem İslam Tarihinde Asabiyet pdf indir

Bu kitapta, önce asabiyetin kavramsal çerçevesi sunulmuş, daha sonra bu çerçeve doğrultusunda İslâm tarihi hadiseleri, câhiliye döneminden başlanıp Emevîler’in sonuna kadar gözden geçirilerek, asabiyetin gelişen hadiselerdeki rolünün tespitine çalışılmıştır. Başka bir ifadeyle, Asabiyet kavramı tarihi olarak da nitelendirilebilecek olan bu kitapta, câhiliye döneminden Emevîler’in sonuna kadar geçen sürecin asabiyet merkezli bir okuma denemesi yapılmıştır.
Kitap, genel olarak siyasî tarih bakış açısına sahiptir. Ancak asabiyetin psikoloji, sosyoloji, hukuk ve siyaset bilimi gibi farklı disiplinlerin metotlarıyla da incelenmesi ve bir bütün olarak hadiselerdeki rolünün tespitinin yapılmasına da ihtiyaç vardır ki, bu faaliyet, bütün İslâm tarihi süreci de dikkate alındığında, bir kişinin veya herhangi bir bilim disiplininin tek başında altından kalkabîleceği bir faaliyet değildir. Dolayısıyla, bu kavramın disiplinler arası ortak araştırmalarla çeşitli boyutlarıyla yeniden incelenmesi gerekmektedir. Bu bahiste bizim çalışmamız, İslâm tarihi okumalarına ve asabiyetin anlaşılması çabalarına siyasî tarih açısından bir katkı sayılmalıdır.
 

Erken Dönem İslam Tarihinde Asabiyet isimli 335 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Adem Apak tarafından yazılmış ve ENSAR NEŞRİYAT yayınevinin 14.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Şii Kaynaklara Göre Hz. Ömer pdf indir başlıklı makalemizde Şii Kaynaklara Göre Hz. Ömer indir, Şii Kaynaklara Göre Hz. Ömer oku ve Şii Kaynaklara Göre Hz. Ömer pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Erken Dönem İslam Tarihinde Asabiyet pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.