Eski Türk Devlet Anlayışında İktidar ve Hakimiyet pdf indir

tarafından
6
Eski Türk Devlet Anlayışında İktidar ve Hakimiyet pdf indir

Eski Türk devlet anlayışında var olan sınırlı iktidar düşüncesinin ve hâkimiyetin hangi temeller üzerine inşa edildiğine dair tespitleri okuyucuyla paylaşmayı amaçlayan eser, siyasal iktidarın meşruluğunu; adalet ilkelerine uyma, sosyal hizmet anlayışı ve kuvvetler dengesi çerçevesinde ele almaktadır. Eserde Türk devlet felsefesinde “kut” anlayışının gereği olarak “erdem” öne çıkarılırken, Tanrıya dayandırılan iktidarın, iktidar olmanın gereğini yapmaması durumu, “kut’un sönmesi” biçiminde değerlendirilmektedir. Türk siyasal kültürünün öncelediği nesnellikler dünyası, hâkimiyet alametleri (egemenlik sembolleri) başlığıyla eserde yer edinmekte, siyasal iktidarın güç ve meşruluk sahasına vurgu yapan sembolizm bu bağlamda incelenmektedir.
 
Eseri oluşturan konular, “Siyaset Bilimi” ve “Kamu Yönetimi” disiplinleri çerçevesinde ele alınırken, Eski Türk devlet anlayışına hâkim olan ilkeler üzerinden yapılan değerlendirmeler okuyucuyla paylaşılmaktadır.
 

Eski Türk Devlet Anlayışında İktidar ve Hakimiyet isimli 150 sayfadan oluşan kitap ; Şeniz Anbarlı Bozatay tarafından yazılmış ve KRİTER BASIM YAYIN DAĞITIM yayınevinin 28.04.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Eski Türk Devlet Anlayışında İktidar ve Hakimiyet pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.