Fîhi Ma Fîh pdf indir

tarafından
10
Fîhi Ma Fîh pdf indir

Allah, kendi sıfatlarının tatları için çeşitli suretler var etti. Her bir surete o tada ulaşma amacıyla hareketler, tavırlar, sesler, nağmeler ve çeşitli ifadeler verdi. Böylece her biri, kendi sakinliği ve kendi hareketiyle hâlin o tadına getirilir; o hareketler, nağmeler ve acayip seslerle Hak bilinir. Gökyüzünün hareketi, yeryüzünün sükûneti ve şaşkınlığı, ağacın raksı, gezegenlerin geliş gidişleri, hayvanların isteklerini yapmaları, ifadeler ve şiirler de böyledir. Hastalık vermeseydi, Rahman olduğunu neyle bilirdin? Merheme ihtiyaç olmasaydı, cimrilik olmasaydı Allah’ın cömertliğini nasıl bilirdin?
Büyük mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin sağlığında oğlu Sultan Veled, Mesnevî’yi yazmasına vesile olan müridi ve halifesi Hüsâmeddin Çelebi ve belki de diğer bazı yakın müritler tarafından yazıya taşınan Fîhi Mâ Fîh (İçindeki İçindedir), genellikle bir âyet veya hadisin yorumu yahut Mevlânâ’ya sorulan bir soru ile bazen de güncel bir olaya temasla başlamaktadır. Eserde Mesnevî’de olduğu gibi çok sayıda âyet-i kerîme ve hadîs-i şerif yer almakta, bunlarla ilgili tefsir ve yorumlar bulunmaktadır. Atasözlerinin, vecizelerin ve farklı coğrafyaların muhtelif şairlerinden Arapça ve Farsça beyitlerin yer bulduğu Fîhi Mâ Fîh fasıllarında Hz. Mevlânâ’nın kendi şiirlerinden beyitler mevzulara zaman zaman eşlik etmektedir. Dünya, âhiret, ahlâk, nebî, velî, insân-ı kâmil, seyrüsülûk, yakīn ve ilâhî aşk gibi tasavvufî konular hakkında da özgün değerlendirmelerin yer aldığı bu klasiği keyifle okuyacaksınız…
 

Fîhi Ma Fîh isimli 392 sayfadan oluşan kitap ; Mevlana tarafından yazılmış ve VAKIFBANK KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 18.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ümmetin Kurtuluşuna Giden Yolda İstikamet ve Sıdk pdf indir başlıklı makalemizde Ümmetin Kurtuluşuna Giden Yolda İstikamet ve Sıdk indir, Ümmetin Kurtuluşuna Giden Yolda İstikamet ve Sıdk oku ve Ümmetin Kurtuluşuna Giden Yolda İstikamet ve Sıdk pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Fîhi Ma Fîh pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.