Felsefe Mukayeseli Temel Bilgiler Ve Kaynaklar pdf indir

tarafından
5
Felsefe Mukayeseli Temel Bilgiler Ve Kaynaklar pdf indir

Prof. Dr. Nihat Keklik, Felsefeyi halka sevdirmiştir. Üslubu açık ve nettir. Derslerinde metaforlara, nüktelere ve konuyu ilgilendiren somut örneklere başvururdu. Üslup problemlerini çözümlediği Felsefenin Tekniği adıyla kitap bile yazmıştır. Eserleri Türk İslam düşüncesine yöneliktir. Sistematik felsefe veya felsefe tarihine ait eserlerini de bu bakış açısıyla yazmıştır. Böylece Türk İslam Felsefesi ve kültürüne ait önemli eserler bırakmış ve Türk düşünce tarihinde seçkin bir yere sahip olmuştur.
Felsefe – Mukayeseli Temel Bilgiler ve Kaynaklar isimli eseri, dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm Felsefenin Mahiyetine aittir. Felsefe ile hikmetin etimolojisi, tarifleri ve hikmet binası teorisi anlatılmıştır. Felsefenin kolaylaştırılmasını anlattığı ikinci bölüm, Felsefenin Tekniği başlığını taşımaktadır.  “Herkes anlaşılan felsefeyi sever” diyor. Felsefenin zorluğundan kaynaklanan önyargılar olduğunu belirtir. Üçüncü bölüm Felsefenin Tarihçesine aittir. Batı dünyasının akılcılığa dayanan İslam dünyasını görmezlikten gelerek düşünce köklerini sadece Antikçağ Grek düşüncesine dayandırmasını doğru bulmaz. Bu tarih anlayışının eksik, taraflı ve objektiflikten uzak olduğu düşüncesindedir. Dördüncü bölüm, Düşünce Tarihinde İslam Ulusları ve Klasik Kaynaklar başlığıyla okuyucuya sunulmuştur.
Prof. Dr. Nihat Keklik’in kuruluşunu yaptığı Türk İslam Felsefesi Anabilim Dalı ise, Türk Felsefesine en büyük katkı olmuştur.
Doç. Dr. Kazım YILDIRIM
 

Felsefe Mukayeseli Temel Bilgiler Ve Kaynaklar isimli 288 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Nihat Keklik tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 13.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Felsefe Mukayeseli Temel Bilgiler Ve Kaynaklar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.