Fernando Sor’un OP. 22 Grande Sonata Eserinin Form ve Armonik Analizi Bakımından Ele Alınması pdf indir

tarafından
4
Fernando Sor’un OP. 22 Grande Sonata Eserinin Form ve Armonik Analizi Bakımından Ele Alınması pdf indir

Fernando Sor 14 Şubat 1778 (Barcelona)-10 Temmuz 1839 (Paris) yılları arasında yaşamış Katalan besteci ve gitaristtir. 1790 yılında başladığı Barcelona yakınlarındaki Montserrat manastırında iyi bir bestecilik temeli kazanmıştır. Manastırda bir koro okulu olmasının yanı sıra armoni, kontrpuan, şan, piyano ve keman eğitimleri de verilmektedir. 17 yaşında eğitimini tamamlayarak Barcelona’ya dönmüştür. Bu dönemde gitarist Federico Moretti’nin müziğinin etkisi altındadır. Fernando Sor, Moretti’nin eserlerini dinlediğinde gitarın sınırlarının ne kadar geniş olduğunu fark etmiştir ve gitara yoğunlaşmaya karar vermiştir. Aynı dönem Barcelona’daki bir İtalyan opera grubundan etkilenerek ilk operasını bestelemiştir. 1797 yılında Barcelona’da sergilenen opera büyük alkış almıştır. Fernando Sor bu başarısının ardından Madrid’e gitmiş ve burada Alba Düşesi’nin yanında çalışmaya başlamıştır. Bu dönemini farklı soylular yanında çalışarak geçirmiş ve birçok eser bestelemiştir. Savaş sebebi ile 1813 yılında ülkesinden ayrılarak geri dönmemek üzere Paris’e, buradan da Londra’ya gitmiştir. Daha sonrasında ise farklı ülkelere seyahat ederek konserler vermiş, eserler bestelemiştir. Fernando Sor, bugün bile “gitarın Beethoven’ı“ olarak anılmaktadır. Gitar sonatları bestelediği en önemli eserler arasında yer almaktadır. Geç Klasik Dönem ve Erken Romantik Dönem bestecileri arasında yer almasına rağmen bu çalışmada temel alınan Op. 22 Grande Sonata eserinin bestelenme stili dolayısıyla Klasik Dönem üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada Fernando Sor, Klasik Dönem, sonat formu hakkında bilgiler verilmiştir ve Op. 22 Grande Sonata eserinin detaylı form ve armonik analizi yapılmıştır.
 

Fernando Sor’un OP. 22 Grande Sonata Eserinin Form ve Armonik Analizi Bakımından Ele Alınması isimli 68 sayfadan oluşan kitap ; Muhammed Zahid Çelik tarafından yazılmış ve MEMENTO MORİ YAYINLARI yayınevinin 08.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Fernando Sor’un OP. 22 Grande Sonata Eserinin Form ve Armonik Analizi Bakımından Ele Alınması pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.