Futbolda Maç ve Performans Analizi pdf indir

tarafından
12
Futbolda Maç ve Performans Analizi pdf indir

Arkadaşınızla bir konu üzerine iddiaya girdiniz ve yazı tura atmaya karar verdiniz. Paranın yazı tarafı geldi, sizce paranın yazı gelmesini sağlayan şey şans mıydı?
Fransız bir matematikçi olan De Moivre; şansın sadece bir yanılsama olduğunu hiçbir şeyin şans eseri olmadığını savunuyordu. Yüzeyselde rasgele, gelişigüzel veya tesadüfi bir şekilde meydana gelmiş gibi görünen bütün olayların altında matematiksel ve fiziksel nedenler olduğuna inanıyordu. Yani, siz parayı havaya fırlattığınız zaman, tüm matematiksel ve fiziksel faktörleri hesaplayabilseydiniz paranın yazı mı tura mı geleceğini yüzde yüz bir şekilde bilebilirdiniz (elinizin atış açısı, vuruş hızınız, paranın yerden yüksekliği, paranın her iki yüzünün ağırlığı, havada bulunan nem, ortam sıcaklığı, hava akımı ve rüzgar yönü gibi). Bu durumda yazı ya da tura gelme durumunun şans yerine birtakım değişkenlere ne kadar bağlı olduğunu anlayabiliriz.
Aynı durum bir futbol müsabakası için de geçerlidir. Tesadüfi gibi görünen olaylar belli bir dizilimin sonucunda meydana gelmektedir. Özellikle gole giden süreçte meydana gelen sekansların güçlü kanıtlarla desteklenerek çözümlenmesi ve bu çözümlemelere yönelik antrenmanların uygulanması takımların genel performansları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabileceği düşünülebilir. Çünkü sistematik, titiz bir analiz, sekansları tanımlayarak, ortaya çıkan karmaşık etkileşimleri sebep sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirir ve her birine bir anlam atfeder, böylelikle futbol maçının görünen kaosunda bir düzen bulunmaya çalışılır.
Sonuç olarak, futbolda ne kadar çok veriyi değerlendirir ve analizini yaparsak tesadüfi gibi görünen olayların arkasındaki mantıksallığı anlayabiliriz (Teoval is logicsh).
Ve
“Mantık ve rastlantının eşit ağırlıkta olduğunu varsayarsak, o zaman mantıksal kısmın arttırılması rastlantısal kısmın azalmasına neden olabilir.
 
Dr. Onur TÜTÜNCÜ, Phd.
 

Futbolda Maç ve Performans Analizi isimli 143 sayfadan oluşan kitap ; Onur Tütüncü tarafından yazılmış ve ÖTÜKEN NEŞRİYAT yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Futbolun Kurtuluşu pdf indir başlıklı makalemizde Futbolun Kurtuluşu indir, Futbolun Kurtuluşu oku ve Futbolun Kurtuluşu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Futbolda Maç ve Performans Analizi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.