Geleceğin Havva’sı pdf indir

Geleceğin Havva’sı pdf indir

“Doğa değişir ama Android asla değişmez. Biz ötekiler yaşarız, ölürüz, sonra da ne olur bilinmez! Android ne yaşamı ne hastalığı ne de ölümü bilir. Her türlü kusurdan ve esaretten azadedir! Sinesinde düşün güzelliğini barındırır. İnsana ilham verir. Bir dâhi gibi laflar edip şarkılar söyler. Fevkalade sözlerinde dehaların düşünceleri gizlidir. Kalbi olmadığından değişmez de. Size düşen, ölüm anınızda onu imha etmektir. Büyükçe bir kutu nitrogliserin ya da panklastit işinizi görecektir. Böylece Android un ufak olup rüzgârlarla birlikte boşluğa savrulacaktır.”

Villiers de L’Isle-Adam, sembolist ve dekadan dönemi olarak anılan 19. yüzyılın ikinci yarısındaki yazar, şair ve ressam gurubunun içerisinde, nevi şahsına münhasır bir yazardır. Dil becerisi ve büyülü kelimeleriyle derin ve felsefi duruşunun yanında, bilimkurgunun önemli ilklerinden birini hayata geçirmiştir. Geleceğin Havva’sı, “android” sözcüğünü kullanan ve insan için “kullanışlı” bir robotu detaylandıran ilk eser olması nedeniyle bilimkurgu için bir yapı taşı olarak görülür.

Bilim insanı tarafından yaratılmış bu android bir “dişi”dir, kullanışlı bir dişi… Her konuda sahibine yardım edecek ve onu “mutlu” edecek bir dişi android. Yine de bu android, başkaldırının ilk kıvılcımlarını gösterme eğilimindedir.

Günümüz temalarını bu denli detaylı ve derinlemesine işleyen Villiers, okuyucuya baştan sona soluksuz okunacak bir roman bıraktığı gibi, altı çizilecek birçok görüş ve felsefi tutum sunuyor. Edebi gücü fazlasıyla etkileyici olan bu metin, günümüz bilim, teknoloji, kadın araştırmaları, transhumanizm, toplum ve daha birçok temaya dair entelektüel merakı olan okuyucuya da kaynak oluşturuyor.

Kısacası, Türkçeye kesinlikle kazandırılmalıydı diye düşündük ve titiz bir çeviri ve editörlük süzgecinden geçirerek ve Karun Çekem’in doktora tezinden konu ile ilgili kısmı “sonsöz” olarak ekleyerek kitabı sizlere sunduk. İyi okumalar…

Ömer Alkan
 
 

Geleceğin Havva’sı isimli 340 sayfadan oluşan kitap ; Villiers de L’Isle-Adam tarafından yazılmış ve FİHRİST KİTAP yayınevinin 13.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ne Uykuda Ne Suda Not in Sleep Nor in Water pdf indir başlıklı makalemizde Ne Uykuda Ne Suda Not in Sleep Nor in Water indir, Ne Uykuda Ne Suda Not in Sleep Nor in Water oku ve Ne Uykuda Ne Suda Not in Sleep Nor in Water pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Geleceğin Havva’sı pdf indir - indir