Gemi İnsanları ve Tır Şoförleri İle Eşlerinin Psikolojik Dayanıklılıkları pdf indir

tarafından
4
Gemi İnsanları ve Tır Şoförleri İle Eşlerinin Psikolojik Dayanıklılıkları pdf indir

Bireyin optimum dengeden uzaklaşarak düşme hissettiğinde bunun belirtilerini erken tanıması ve düştüğünde nasıl baş edeceğini öğrenmesi önemli bir konudur. Bu kapsamda stresin tanınması, yönetilmesi ve istenmeyen etkilerinin analiz edilmesi önem arz etmektedir.
Bu kitapta İş kimlikleri nedeniyle uzun süre evden uzak kalan gemi insanları ve eşleri ile tır şoförleri ve eşlerinin psikolojik dayanıklılık ve stresle başa çıkma düzeyleri karşılaştırılarak incelenmiştir. 
Bu çalışma herhangi iki iş kolunun birbiri ile kıyaslamak amacıyla yapılmamıştır. Her iş kolunun kendine özgü dinamikleri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Burada amaç  evden uzak kalma konusunda benzer duyguları yaşayan iş kollarında çalışan kişiler ve ailelerinin psikolojik dayanıklıkları ve stresle başa çıkma becerileri konusunda pozitif veriler elde ederek anlamlı bir yorum yapabilmektir. 
Literatürde yapılan araştırmada gemi insanları ve uzun yol şoförlerine yönelik gerek görev süresince psikolojik dengenin korunması, gerekse görev sonrası toparlanma konusunda kapsamlı bir çalışma olmadığı görülmüştür.
 
Doğru ruh halini koruma becerisi edinmiş personelin belirsizliği ortadan kaldırarak onarıcı disiplin tarzını geliştireceği, bunun personele yönelik sorun dinamiklerinin sektörlere yönelik karşılaştırma ile saptanmasının müteakip dönemde yapılacak çalışmalar ile sorunlara özgü çözüm dinamiklerinin ve olası çözüm kombinasyonlarının oluşturulmasında ve bireylerin farkındalıklarının artırılmasında yol gösterici olması umulmaktadır.  
 

Gemi İnsanları ve Tır Şoförleri İle Eşlerinin Psikolojik Dayanıklılıkları isimli 216 sayfadan oluşan kitap ; Celalettin Adil Beşorak tarafından yazılmış ve ORİON KİTABEVİ AKADEMİK KİTAPLAR yayınevinin 01.08.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Gemi İnsanları ve Tır Şoförleri İle Eşlerinin Psikolojik Dayanıklılıkları pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.