General Muğlalı Sendromu pdf indir

tarafından
5
General Muğlalı Sendromu pdf indir

“General Mustafa Muğlalı, Kurtuluş Harbi’nde Doğu Cephesinde Tümen Komutanı olarak görev almış, Cumhuriyet döneminde Tunceli Ayaklanmasının bastırılmasında önemli rol oynamış,  Kubilay’ın şehit edilmesinin ardından Menemen’de kurulan mahkemenin başkanlığını yapmış, Orgeneral rütbesine kadar yükselmiş, dirayetli, sadık, başarılı bir komutandır. 1949 yılında “33 Kurşun Olayı” olarak adlandırılan bir olay sonrası yargılanmış, önce idama, daha sonra 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.
 
…Orgeneral Muğlalı’nın yaptığı bütün bu hizmetler unutularak askerlik kariyerini yok eden bir yargılamaya uğraması, onun ceza almasından çok daha etkileyici bir olgu yaratmıştır. Bu olgu, ondan sonraki rütbe ve makam sahibi askerlerin onun akıbetine uğrayacakları korkusuna neden olmuştur. Sonucu, görevlerini yaparlarken inisiyatiflerini kullanmayan birçok asker yaratmıştır. Bu durum bir Orgeneralin cezalandırılmasından daha korkunç bir hale gelmiştir. Bu yargılama ve bu cezalandırma gelecek kuşaklara “Muğlalı Sendromu” diye bir kavramı armağan etmiştir…”
 

General Muğlalı Sendromu isimli 160 sayfadan oluşan kitap ; Cumhur Utku tarafından yazılmış ve GALEATİ YAYINCILIK yayınevinin 26.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

General Muğlalı Sendromu pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.