Güney Arnavutluk’ta Üç Osmanlı Kasabası Avlonya, Berat, Ergiri (19. Yüzyıl) pdf indir

Güney Arnavutluk’ta Üç Osmanlı Kasabası Avlonya, Berat, Ergiri (19. Yüzyıl) pdf indir

Batılı tarih yazımında Osmanlı Devleti idaresinde Arnavutluk, siyasi ve kültürel açıdan parlak bir devir geçirmemiştir. Öyle ki bu dönemde Arnavutlar siyasi bütünlüklerini yitirmekle kalmamış, her anlamda gerilemiştir. Bu yaklaşımın tarihi verilerden yoksun olduğu Güney Arnavutluk’taki üç kasabanın Osmanlı hakimiyetinde tecrübe ettiği dönüşümden hareketle ileri sürülebilir. Zira metinde değinilen Avlonya, Berat ve Ergiri kasabaları Osmanlı hakimiyetinde gerilemek bir yana idari, askeri, ticari ve kültürel açıdan gelişmiştir. Nüfusu artan kasabaların yeni kurulan mahallelerle kapladıkları alan genişlemiştir. Mahallelerde inşa edilen dini yapılar içtimai hayatın önemli bir unsuru olmuştur. Kasabalardaki çarşı ve pazarın geliştirilmesi ise Türk-İslam şehirlerinin hemen hepsinde olduğu üzere özellikle önemsenmiştir. Böylece iktisadi ve içtimai anlamda dönüşen-gelişen kasabalarda Osmanlı etkisinden bahsetmek mümkün olmuştur.
 Bu çalışmada Güney Arnavutluk’un merkezlerinden olan Avlonya, Berat ve Ergiri kasabalarında bahsedilen etkinin düzeyi tespit edilmek istenmiştir. Bunun için Osmanlı arşiv vesikaları ile seyahatnameler saha araştırmalarıyla elde edilen verilerle birlikte değerlendirilmiştir.
 

Güney Arnavutluk’ta Üç Osmanlı Kasabası Avlonya, Berat, Ergiri (19. Yüzyıl) isimli 225 sayfadan oluşan kitap ; İlkay Erken tarafından yazılmış ve SERANDER YAYINLARI yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan The Crown II. Elizabeth, Winston Churchill ve Genç Bir Kraliçenin Yaratılışı (1947-1955) pdf indir başlıklı makalemizde The Crown II. Elizabeth, Winston Churchill ve Genç Bir Kraliçenin Yaratılışı (1947-1955) indir ve Winston Churchill ve Genç Bir Kraliçenin Yaratılışı (1947-1955) oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Güney Arnavutluk’ta Üç Osmanlı Kasabası Avlonya, Berat, Ergiri (19. Yüzyıl) pdf indir - indir