Hayatın Çıkmazlarında Ahmet Muhip Dıranas Tiyatrosu pdf indir

tarafından
5
Hayatın Çıkmazlarında Ahmet Muhip Dıranas Tiyatrosu pdf indir

Türk edebiyatında şair kimliğiyle ön planda olan Ahmet Muhip Dıranas’ın şiir dışındaki önemli bir çalışma alanı tiyatrodur. Üç telif piyesinin yanı sıra uyarlama ve çevirilere imza atan Dıranas, eleştirileriyle ve tiyatro kurullarındaki görevleriyle de tiyatroya ömür boyu emek vermiş, Türk tiyatrosunun gelişmesi için çalışmıştır.

Sanat anlayışının temeline kederleriyle, uğradığı haksızlıklarla, yanılgılarıyla ve yücelikleriyle “insan”ı koyduğunu belirten Ahmet Muhip Dıranas’ın piyeslerinde şahısların çoğu hayatın “çıkmaz”larına sıkışmışlardır. Dolayısıyla bir piyesinin de adı olan “çıkmaz” Dıranas tiyatrosunu özetleyen anahtar bir kavramdır.

Bu doğrultuda Hayatın Çıkmazlarında Ahmet Muhip Dıranas Tiyatrosu adıyla sizlerle buluşan bu eserde Dıranas’ın üzerinde çok durulmayan tiyatro faaliyeti akademik bir titizlikle incelenmiştir. Çalışmada yazarın tiyatroyla ilişkisi, tiyatro hakkındaki görüşleri ve piyesleri ele alınmıştır. Kimi araştırmacılar tarafından telif, kimileri tarafından uyarlama olarak değerlendirilen Üç Kahraman piyesinin bu durumu çalışmada tartışılmış, Dıranas’ın bu eseriyle beraber Gölgeler ve Çıkmaz piyesleri kitabın odağına alınmıştır. Ayrıca yazarın Abdülhak Hâmid Tarhan’dan yaptığı Finten uyarlaması da dramaturgi bağlamında incelenmiştir.
 

Hayatın Çıkmazlarında Ahmet Muhip Dıranas Tiyatrosu isimli 191 sayfadan oluşan kitap ; Can Şen tarafından yazılmış ve ÇİZGİ KİTABEVİ yayınevinin 05.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yel Değirmenlerine Karşı pdf indir başlıklı makalemizde Yel Değirmenlerine Karşı indir, Yel Değirmenlerine Karşı oku ve Yel Değirmenlerine Karşı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hayatın Çıkmazlarında Ahmet Muhip Dıranas Tiyatrosu pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.