Homo Ludens pdf indir

tarafından
11
Homo Ludens pdf indir

Biz insanların Homo Sapiens nitelemesini hak edecek kadar akıllı olmadığımız anlaşıldı… Birçok hayvanın da alet yapabildiği, dolayısıyla insana Homo Faber demenin de anlamsız olduğu görüldü… Peki biz kimiz? İnsana özgü üçüncü bir özellik olarak Homo Ludens’i, oyun oynayan insanı bu nitelemeler arasına katamaz mıyız? Johan Huizinga, Homo Ludens adlı bu temel eserinde yeryüzünde insana ait her şeyin başlangıcının oyun olduğunu gösteriyor. Önce oyun vardı! Oyun kurgusal olduğu bilinen ve gündelik hayatın dışında yer alan, bununla birlikte oyuncuyu da tamamen içine çeken gönüllü, özgür bir eylemdir. Sınırları özellikle belirlenmiş zaman ve mekan içinde gerçekleşen, her türlü maddi çıkardan ve yarardan uzak bu eylem, verili kurallara göre, belli bir düzen içinde yerine getirilir. Oyuncu ve kimi zaman da seyirci kendinden geçer, coşar… Bu şekilde tanımlanan oyun, tarih boyunca, hayatın her alanında kültürün temel öğesi olarak varlığını sürdürmüştür.
 

Homo Ludens isimli 288 sayfadan oluşan kitap ; Johan Huizinga tarafından yazılmış ve AYRINTI YAYINLARI yayınevinin 21.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Arnavut Kültürünün Renkleri pdf indir başlıklı makalemizde Arnavut Kültürünün Renkleri indir, Arnavut Kültürünün Renkleri oku ve Arnavut Kültürünün Renkleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Homo Ludens pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.