Hüseyin Hilmi Paşa’nın Rumeli Umumî Müfettişliği (1902-1908) pdf indir

tarafından
7
Hüseyin Hilmi Paşa’nın Rumeli Umumî Müfettişliği (1902-1908) pdf indir

II Abdülhamid iktidarı, yakın tarihin üzerine en çok konuşulan dönemlerindendir. İçeride ve dışarıda, askeri ve diplomatik krizlerin yaşandığı bu dönemde Rumeli topraklarında ‘Makedonya Meselesi’ adı verilen sorun öne çıkar. II Abdülhamid, Avrupa Devletlerinin gündemine taşınan bu sorunu diplomasi yoluyla çözmeyi amaçlamış ve 1902 yılı Kasım’ında Rumeli Umumî Müfettişliğini ihdas etmiştir. Müfettişliğe ise Yemen eski valisi Hüseyin Hilmi Paşa’yı atamıştır.
Elinizdeki kitap Hüseyin Hilmi Paşa’nın mektupçuluktan valiliğe; nazırlıktan sadrazamlığa uzanan devlet adamlığı serüveninin en kritik görevlerinden birine yoğunlaşıyor.  Batı basını ile ilişkileri, azınlık isyanlarını, eğitimden askeri düzene kadar yayılan iç düzensizliği yeniden inşa çabalarını içeren bir görevi üstlenmesi, Hüseyin Hilmi Paşa’nın devlet adamlığını Osmanlı Devleti’nin çözülme sürecinden hemen önce verdiği mücadeleyle bütünleştirir. Hüseyin Hilmi Paşa’nın çabaları aslında II. Abdülhamid dönemi dış politikasının nasıl yürütüldüğüne dair bir temsili de üstlenir.
Özgür Tilbe, Hüseyin Hilmi Paşa’nın Rumeli Umumî Müfettişliğine yoğunlaşarak onun bu görev süresince yürüttüğü faaliyetleri ele alıyor ve devletin XX. yüzyılın hemen başlarındaki dış politikasını devlet adamı-devlet ilişkisi üzerinden ortaya çıkarıyor.
 

Hüseyin Hilmi Paşa’nın Rumeli Umumî Müfettişliği (1902-1908) isimli 399 sayfadan oluşan kitap ; Özgür Tilbe tarafından yazılmış ve KİTABEVİ yayınevinin 14.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tarihte Toplumsal Cinsiyet pdf indir başlıklı makalemizde Tarihte Toplumsal Cinsiyet indir, Tarihte Toplumsal Cinsiyet oku ve Tarihte Toplumsal Cinsiyet pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hüseyin Hilmi Paşa’nın Rumeli Umumî Müfettişliği (1902-1908) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.