İbrahim Çallı Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası pdf indir

İbrahim Çallı  Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası pdf indir
Islık Yayınları ve Folkart Gallery  ortak yayını

Türk resim tarihinin en önemli figürü… “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı”.
 
Türk resim tarihinde “hocaların hocası” olarak nitelenen, resimlerinin dışında yaşantısıyla da Türk resim tarihinin sıra dışı fırçası; Zeki Kocamemi, Hale Asaf, Muhittin Sebati, Halil Dikmen, Cemal Tollu, Nurullah Berk, Eşref Üren, Refik Epikman, Turgut Zaim, Ali Çelebi, Cevat Dereli, Nuri İyem, Şeref Akdik, Mahmut Cûda, Şefik Bursalı, Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere Türk resim sanatına adını altın harflerle yazdırmış bir çok ressamın hocası İbrahim Çalı; kayıtlara geçmiş ve belgelenmiş eserleri, özel eşyaları, kendi yazdıkları, dostlarının onunla ilgili yazdıkları ve bugüne kadar hiç yayımlanmayan görselleri ile bu çalışmada…
 
Bir döneme adını vermiş (1914 Kuşağı), “yaratılıştan büyük bir sanat duygusuna sahip ve daima bir sanat heyecanı içinde yaşayan İbrahim Çallı”, kuşağı tarafından öncü sayılmış, üne kavuşmuş, çekiciliği, esprileri, akademi hocalığına paralel yürütebildiği bohem yaşantısıyla da çevresinin sevgi ve yakın ilgisini çekmiş bir ressamdı. Ne diyor Eşref Üren bir yazısında hocası İbrahim Çallı için? “Ressam İbrahim Çallı demeye lüzum yoktu; İbrahim’i de kaldırabilirdiniz. Bir Çallı demek aklımıza hemen ressamı getiriyordu. Türk resminde onun kadar halka malolmuş bir ressamımızı hatırlamıyorum…”
 
İşte bu aykırı ve büyük ressamın bugüne kadar yayımlanmış en kapsamlı albümü elinizin altında…
 

İbrahim Çallı
Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası isimli 340 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve ISLIK YAYINLARI yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aşk Hipotezi pdf indir başlıklı makalemizde Aşk Hipotezi indir, Aşk Hipotezi oku ve Aşk Hipotezi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İbrahim Çallı Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası pdf indir - indir