İkinci Hayat Kaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler pdf indir

tarafından
6
İkinci Hayat  Kaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler pdf indir

“Her yazarın içinde az ya da çok bir yer yaratma, bütün yerleri geride bırakıp yazıya yerleşme isteği vardır. Bir yazınsal vatan: Bu taşlı toprağı ben yarattım, bu geniş bozkırı, bu yeşil tepeleri, bu zirveleri karla kaplı dağı ben yarattım. Dağda yanan ateş, ateşin başında toplanmış insanlar, insanların dinlediği hikâyeler benim eserim. Ama sadece bir yazı olanağından değil, bir yaşam olanağından da söz eden bir yazarın yazınsal yurda rahatça yerleşmesini beklemek safdillik olurdu.”
 
İkinci Hayat’ta “yer duygusu” üzerine düşünüyor Nurdan Gürbilek. Bir yandan “yer”e, “yurt”a, “ev”e edebiyatın, bazen sinemanın açtığı kapılardan giriyor; kökenlere ve başlangıçlara, kaçanlara ve dönenlere, eve ve sırlarına yakından bakıyor. Diğer yandan anlatı, üslup ve dili bu ana eksen etrafında değerlendiriyor; “dilsel vatan” ve sınırları üzerine düşünüyor.
Bazı sorular eşliğinde: Kapısını başkalarına sımsıkı kapatmış bir kompartmana, bir özel sığınağa, bir kişisel hücreye mi dönüşecek ev, yoksa o koruyucu hücreyi geniş bir ortaklık zemininde yeniden tanımlayabilecek miyiz? Etrafına kalın duvarlar çekmiş bir “coğrafya kaderdir”e mi sürükleniyoruz, yoksa daha geniş bir yurt tanımına ulaşabilecek miyiz? 
Bugün evin hayatımızın merkezine oturduğu bir dünyada bizi evin gerçek ve mecazi, olumlu ve olumsuz anlamları üzerine düşünmeye çağıran deneme ve fragmanlardan oluşuyor İkinci Hayat. 
 

İkinci Hayat
Kaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Nurdan Gürbilek tarafından yazılmış ve METİS YAYINLARI yayınevinin 13.05.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aşk ve İdeoloji Gençliğimin Kayıp Yılları 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya pdf indir başlıklı makalemizde Aşk ve İdeoloji Gençliğimin Kayıp Yılları 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya indir, Aşk ve İdeoloji Gençliğimin Kayıp Yılları 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya oku ve Aşk ve İdeoloji Gençliğimin Kayıp Yılları 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İkinci Hayat Kaçmak, Kovulmak Dönmek Üzerine Denemeler pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.