İktisat Tarihi Refah Devleti ve Yoksulluk Kapsamında pdf indir

tarafından
71
İktisat Tarihi  Refah Devleti ve Yoksulluk Kapsamında  pdf indir

Bu kitap için yazacağım son cümleyi en baştan yazayım: Son yıllarda okuduğum en etkileyici ekonomi kitabı. Ekonomi ve kamu maliyesi tarihiyle ilgili birçok kitap okudum, aralarında çok etkileyici olanlar vardı ama bu kitap kadar önemine karşın az bilinen konuları birbirine bağlayan, derli toplu anlatanına çok az rastladım. Yazar, yanlış ya da eksik bilinen birçok konuyu ele alıp doğrusunu örnekleriyle anlatmış. Olayların tarihçelerini de kutular içinde sunarak metnin akımını bozmadan ayrıntılı bilgi vermeyi başarmış. Mesela Adam Smith’in iktisat biliminin kurucusu olmadığını, homo economicus kavramının ilk kim tarafından ve ne zaman kullanıldığını, Nobel ekonomi ödülünün gerçekte ne olduğunu, yasalarından bildiğimiz ünlü Babil Kralı Hammurabi’nin tarihin ilk refah programı uygulayıcısı olduğunu, Çitleme Hareketi’ni ve daha birçok konuyu ele alarak yerli yerine oturtmuş.
Kitabı okuyanların çoğu, samiriyeli ikilemi, paternalizm gibi ilk kez duydukları bazı konularla karşılaşacaklar. Aslında bu konular yeni değil hatta bazıları çok eski ama yeterince ele alınıp işlenmiş konular olmadığı için bilinmiyor. Oysa bugünü anlamak için bunları bilmek gerekiyor. Mesela dünya tarihinde ilk vergi tarifesi uygulamasının günümüzden 4000 yıl kadar önce Asur kolonileri döneminde Kültepe’de (Kayseri – Türkiye) olduğunu bilenlerin sayısının fazla olmadığına eminim. Benzer şekilde, günümüzde giderek öne çıkan ve herkese eşit bir geçinme geliri sağlanmasını esas alan ‘evrensel temel gelir’ yaklaşımının ilk uygulamasının yaklaşık 200 yıl önce Speemhamland adlı bir İngiliz kasabasında yapıldığını da çoğumuz bilmiyoruz.
Özetle söylemem gerekirse Dülger’in bu kitabı, ekonomiye ve kamu maliyesine ilgi duyan herkesin ama en çok da öğrencilerin, pek çok kavramı yerli yerine oturtmasını sağlayacak eşsiz bir kaynak olarak öne çıkıyor.
Dr. Mahfi Eğilmez
 

İktisat Tarihi
Refah Devleti ve Yoksulluk Kapsamında isimli 150 sayfadan oluşan kitap ; Cumhur Dülger tarafından yazılmış ve KRİTER BASIM YAYIN DAĞITIM yayınevinin 20.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi / Michael G. Roskin pdf indir başlıklı makalemizde Siyaset Bilimi / Michael G. Roskin indir, Siyaset Bilimi / Michael G. Roskin oku ve Siyaset Bilimi / Michael G. Roskin pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İktisat Tarihi Refah Devleti ve Yoksulluk Kapsamında pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.