İktisatta Çoğulculuk Tartışmaları ve Türkiye Örneği pdf indir

İktisatta Çoğulculuk Tartışmaları ve Türkiye Örneği pdf indir

Kriz veya diğer zamanlarda, iktisat bilimine getirilen eleştiriler iktisat içerisindeki farklılıkları göz ardı etmekte, iktisatçıları da tek tarz yöntem kullanan bir grupmuş şeklinde görmektedir. Halbuki iktisatta çokluk yani benzer olgularla ilgili çok sayıda alternatif açıklama vardır. İktisatta çokluk olmasına rağmen çokluğu meydana getiren alternatif yöntem, teori ve modeller aynı ortamda ve eşit şartlarda var olma imkânı bulamamaktadır. Bu durum, iktisatta çoğulculuk (pluralism in economics) tartışmalarını gündeme getirmektedir. 
 
Benzer iktisadi olgularla ilgili farklı yöntem, teori ve modellerin aynı ortamda eşit şartlarda var olmasını savunan iktisatta çoğulculuk iktisat bilimi açısından fırsatlar sunmaktadır. İktisatta çoğulculuğun egemen olduğu bir ortamda iktisadi olguların daha kapsamlı bir şekilde açıklanabilmesi mümkün olabileceği gibi, aynı veya benzer olgular için geliştirilen rakip açıklamalara fırsat eşitliğinin sağlanmasının doğruya en yakın olan açıklamaları bulmayı bir ölçüde kolaylaştırabileceği de düşünülebilir. İktisadi olguya dair alternatif yöntem ve modellerin çok olması ilk bakışta karmaşıklık getirecekmiş gibi anlaşılsa da, alternatif yöntem ve modellerin getirdiği farklı açıklamalar birbirlerini tamamlayabilmekte ve bu şekilde iktisadi olgunun daha kapsamlı anlaşılması sağlanmaktadır.
 

İktisatta Çoğulculuk Tartışmaları ve Türkiye Örneği isimli 110 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Gökhan Övenç tarafından yazılmış ve YALIN YAYINCILIK yayınevinin 29.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Milli Görüş İktidarı: Niçin ve Nasıl pdf indir başlıklı makalemizde Milli Görüş İktidarı: Niçin ve Nasıl indir, Milli Görüş İktidarı: Niçin ve Nasıl oku ve Milli Görüş İktidarı: Niçin ve Nasıl pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İktisatta Çoğulculuk Tartışmaları ve Türkiye Örneği pdf indir - indir