İnkılap Edebiyatı Türkiye’de Uluslaşma, Kültürel İnşa Seferberliği ve Edebiyat pdf indir

tarafından
3
İnkılap Edebiyatı  Türkiye’de Uluslaşma, Kültürel İnşa  Seferberliği ve Edebiyat pdf indir

Şerif Eskin bu çalışmada, kritik bir döneme damga vurmasına rağmen edebiyat tarihlerinde müstakil bir yer bulamayan “İnkılâp Edebiyatı” olayına panoramik bir bakış sunuyor. Bu noktada yazar, İnkılâp Edebiyatı’nı tarihsel bağlamından hareketle tespit, tasvir ve tahlil ederken; eş zamanlı olarak Cumhuriyet modernleşmesinin kültürel inşa seferberliği kapsamında edebiyat kurumunun hangi sâiklerle yeniden kurgulanmaya girişildiğinin izini sürüyor. İnkılâp Edebiyatı kanonunda öne çıkan eserlerdeki ulusal kimlik tasarımı, devlet otoritesinin talepleri doğrultusunda gerçekleşen edebî üretim tarzı, yazarlara yüklenen aydın-kurtarıcı rolü, müzeleştirme, yaratılan stereotipler ve ulusal hafızanın mekânı olarak edebiyat gibi meseleler ise kitabın üzerinde yoğunlaştığı konular arasında. Basında yaşanan ve zaman zaman tansiyonun oldukça yükseldiği kimi polemiklerin ayrıntılarıyla sunulduğu kitap, bu yönüyle okuru dönemin edebiyat iklimine bir yolculuk yapmaya davet ediyor.
 
Şerif Eskin’in birincil kaynakları esas alarak ortaya koyduğu inceleme nihayetinde İnkılâp Edebiyatı’na literatürde bir edebiyat hareketi olarak ayrı bir başlık açılmasını teklif ederken alana yeni sorular da bırakıyor.
 

İnkılap Edebiyatı Türkiye’de Uluslaşma, Kültürel İnşa Seferberliği ve Edebiyat isimli 472 sayfadan oluşan kitap ; Şerif Eskin tarafından yazılmış ve DERGAH YAYINLARI yayınevinin 15.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

İnkılap Edebiyatı Türkiye’de Uluslaşma, Kültürel İnşa Seferberliği ve Edebiyat pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.